Satyrykon i Szkic ma moc w Muzeum Karykatury w Warszawie

To już kolejny rok, gdy Muzeum Karykatury gościć będzie u siebie międzynarodową wystawę poświęconą rysunkowi satyrycznemu. Tym razem połączymy w jedną wystawę dwa konkursy organizowane w ramach legnickiego festiwalu SATYRYKON. Obok konkursu głównego zostaną pokazane także prace z konkursu szkicowników SZKIC MA MOC.

Wystawa SATYRYKON. SZKIC MA MOC to przegląd rysunku satyrycznego z całego świata, prezentująca nowe trendy i tendencje. To, co świeże i gorące szczególnie widać w szkicownikach.

Gości warszawskiej wystawy będziemy zachęcać do rysowania – do tworzenia własnych szkicowników. W głównej sali umieścimy stół, przybory do rysowania i specjalnie przygotowane wystawowe notesy.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty rysunkowe dla uczniów i licealistów oraz autorski warsztat „Rysunki w zeszycie” prowadzone przez Krzysztofa Gawronkiewicza.

SATYRYKON to największa w Polsce impreza poświęcona rysunkowi satyrycznemu, organizowana nieprzerwanie od 45 lat, która jednocześnie trzyma rękę na pulsie nowych trendów. Jest konkursem otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i plakacistów.

W tym roku prace oceniano w dwóch kategoriach: EGO (tegoroczny temat) oraz tradycyjnie ŻART i SATYRA. Na konkurs wpłynęło 2523 prac 768 autorów z 67 krajów świata. Najważniejsze trofeum Grand Prix Satyrykonu 2023 otrzymała praca „Czołg” autorstwa Grzegorza Myćki, artysty grafika pochodzącego z Poznania. Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac, wśród nich prace twórców uznanych w Polsce i na całym świecie, m.in. Agim Sulaj (Włochy), Paweł Kuczyński (Polska), ARES (Kuba), Szymon Szymankiewicz (Polska) czy Sergey Sichenko (Izrael).

SZKIC MA MOC to konkurs na szkicowniki, który od trzech lat towarzyszy konkursowi głównemu i jest skierowany do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych. W tym roku zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania. W szranki stanęła rekordowa liczba 436 uczestników – prawie dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji. Na wystawie zostanie pokazane 128 szkicowników. Będą to szkicowniki czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu, jak również młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem artystycznym.

Wystawa czynna od 10 listopada do 31 grudnia 2023 r.

Wernisaż wystawy – 9 listopada 2023, godz. 18.00

SATYRYKON JEDZIE W SZPILKACH DO WARSZAWY!

Od 2013 roku przyznajemy SZPILE za: otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności. Wyboru laureatów dokonuje corocznie zmieniająca się Kapituła Szpil Satyrykonu, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Dotychczas w skład jej weszli: Artur Andrus, Rafał Bryndal, Piotr Cieplak, Sylwia Chutnik, Magda Czapińska, Mikołaj Lizut, Jerzy Kisielewski, Grzegorz Miecugow, Tomasz Olbratowski, Wojciech Orliński, Andrzej Pacuła, Agata Passent, Magda Piekarska, Marek Przybylik, Mirosław Ratajczak, Łukasz Rostkowski (LUC), Justyna Sobolewska, Janusz Weiss, Piotr Bukartyk, Andrzej Poniedzielski, Michał Nogaś, Stanisław Tym i Grzegorz Szczepaniak. Niektórzy z wymienionych godzili się pełnić obowiązki kilkakrotnie.

W skład tegorocznej Kapituły Szpil Satyrykonu weszli: Artur Andrus, Marta  Bilejczyk-Suchecka, Katarzyna Kasia, Joanna Kołaczkowska oraz Jarosław Mikołajewski.

W wyniku głosowania statuetkę Szpili Satyrykonu 2023 otrzymuje  JAN PESZEK – za niekoniunkturalne podejście do sztuki Pierwszą Szpilę Satyrykonu w 2013 roku otrzymała Maria Peszek (oraz Marek Raczkowski), w tym roku – po 10 latach przyznawania tej wyjątkowej nagrody – Szpila powędruje na ręce Jana Peszka.

Uroczystość wręczenia Szpili Satyrykonu odbędzie się w trakcie wernisażu SATYRYKON.SZKIC MA MOC, czyli 9 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Karykatury

Skip to content