Szpila Satyrykonu 2023

Od 2013 roku przyznajemy SZPILE za: otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności. Wyboru laureatów dokonuje corocznie zmieniająca się Kapituła Szpil Satyrykonu, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Dotychczas w skład jej weszli: Artur Andrus, Rafał Bryndal, Piotr Cieplak, Sylwia Chutnik, Magda Czapińska, Mikołaj Lizut, Jerzy Kisielewski, Grzegorz Miecugow, Tomasz Olbratowski, Wojciech Orliński, Andrzej Pacuła, Agata Passent, Magda Piekarska, Marek Przybylik, Mirosław Ratajczak, Łukasz Rostkowski (LUC), Justyna Sobolewska, Janusz Weiss, Piotr Bukartyk, Andrzej Poniedzielski, Michał Nogaś, Stanisław Tym i Grzegorz Szczepaniak. Niektórzy z wymienionych godzili się pełnić obowiązki kilkakrotnie.

MARIA PESZEK i MAREK RACZKOWSKI (2013),ROBERT GÓRSKI i TYMON TYMAŃSKI (2014),MICHAŁ WALCZAK i MACIEJ ŁUBIEŃSKI jako twórcy „Pożaru w burdelu” oraz MARIA CZUBASZEK za działania poruszające intelekt społeczny (2015),JOANNA KOŁACZKOWSKA za kunszt improwizacji i wbijanie szpil tam gdzie trzeba i WOJCIECH MŁYNARSKI za twórczość, z którą przetrwamy każdą paranoję… (2016),ROBERT GÓRSKI za „Ucho prezesa” (2017),MACIEJ STUHR za to, że ma odwagę mówić to co myśli. Uroczy artysta, przyzwoity człowiek (2017), STANISŁAW TYM za skuteczne dbanie o naszą higienę psychiczną (2018), HENRYK SAWKA za książkę “Hatakumba w rysunkach….” (2018), PIOTR BUKARTYK za trzymanie ręki na pulsie wydarzeń i komentowanie ich piosenkami radiowymi (2019)
ANDRZEJ PONIEDZIELSKI za twórczy pesymizm (2019)
WOJCIECH MANN za za wierność zasadom, entuzjazm, mądre puenty (2020), ZESPÓŁ SZKŁA KONTAKTOWEGO za klasę, wyborne podszepty i komentarze (2021)ARTUR ANDRUS za ujmujące rymy i klasę w czystej postaci (2022)

W skład tegorocznej Kapituły Szpil Satyrykonu weszli: Artur Andrus, Marta  Bilejczyk-Suchecka, Katarzyna Kasia, Joanna Kołaczkowska oraz Jarosław Mikołajewski.

W wyniku głosowania statuetkę Szpili Satyrykonu 2023 otrzymuje  JAN PESZEK – za niekoniunkturalne podejście do sztuki 

Jan Peszek, fot. Dawid Grzelak | FB Marii Peszek

Pierwszą Szpilę Satyrykonu w 2013 roku otrzymała Maria Peszek (oraz Marek Raczkowski), w tym roku – po 10 latach przyznawania tej wyjątkowej nagrody – Szpila powędruje na ręce Jana Peszka. Czy Maria i Jan pokażą nam się wspólnie w tym oryginalnym obuwiu z brązu?

Nominowani do Szpili Satyrykonu 2023: Matylda Damięcka, Jacek Fedorowicz, Wojciech Fiedroczuk, Joanna Kołaczkowska  i Szymon Majewski, za podcast „Mówi się”, Szymon Majewski, Grzegorz Markowski (Szkło Kontaktowe TVN) , Jan Peszek oraz Teatr Potem O Tem.

* w momencie przyznawania nominacji, Członkowie Kapituły nie wiedzieli kto jest w jej składzie. Stąd Pani Joanna Kołaczkowska mogła być zarówno w Kapitule, jak i nominowana do nagrody przez innego członka Kapituły.

Wręczenie nagrody Szpila Satyrykonu 2023 będzie miała miejsce 9 listopada 2023 r. o godz. 18.00 w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11), gdzie odbędzie się wernisaż wystaw Satyrykon 2023 oraz Szkic ma moc.

Wybierani każdego roku przez Kapitułę twórcy otrzymują nie tylko prestiżowy tytuł laureata Szpil Satyrykonu, ale też ważącą niemal półtora kilograma, wykutą w brązie statuetkę przypominającą damski but na szpilce, autorstwa warszawskiego artysty rzeźbiarza Leszka Michalskiego.

KONKURS SATYRYKON 2024

Skip to content