Archiwa kategorii: Aktualności

45 lat Satyrykonu: 2018 – 2022

SATYRYKON 2018-2022    -     45 lat

 

HISTORIA
Tomialojc3

Andrzej Tomiałojć (1947-1991)

To człowiek bardzo zasłużony dla kultury. To Andrzejowi Legnica zawdzięcza Satyrykon

 

WR160617PKRobert Szecówka (ROBS, 1935-2020) 

Architekt, scenograf, rysownik, karykaturzysta. Jest współinicjatorem międzynarodowego festiwalu w Legnicy

 

 

FilipFilip 

W 1990 roku „Satyrykonowego chłopaczka” jako graficzne logo imprezy, zapropjektował artysta grafik Zgmunt Januszewski. Szybko stał się nie tylko ozdobą, ale i rozpoznawalną marką legnickiego festiwalu. W 2006 roku postanowiono go uczłowieczyć. Ludzkie kształty nadał mu zakopiański rzeźbiarz Tomasz Ross

 

JURY - Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica

VICTOR BOGORAD (RUS) – (2019)
TOMASZ BRODA (PL) – (2019)
OLEG DERGACZOW (CA) – (2020)
PRZEMYSŁAW DUNAJ (PL) – (2021)
ALEXANDER FALDIN (RUS) – (2021)
VASCO GARGALO (PT) – (2022)
JANUSZ KAPUSTA (PL) – (2022)
KATARZYNA KASIA (PL) – (2020)
KONSTANTIN KAZANCHEV (UA) – (2018)
JIŘI KOŠTÝŘ (CZ) – (2019)
PAWEŁ KUCZYŃSKI (PL) – (2020)
MAŁGORZATA LAZAREK (PL) – (2018)
HOUMAYOUN MAHMOUDI (GB) – (2018)
ALI MIRAEE (IR) – (2020, 2022)
PETER NIEUWENDIJK (NL) – (2022)
BOGNA OTTO-WĘGRZYN (PL) – (2021) *
GABOR PAPAI (HU) – (2021)
ROBERT PARŠO (SK) – (2019)
ADAM PĘKALSKI (PL/TR) – (2018)
ELŻBIETA PIETRASZKO (PL) – (2018-2020)
KAJA RENKAS (PL) – (2022)
NORBERT SARNECKI (PL) – (2021)
EUGENIUSZ SKORWIDER (PL) – (2019) *
JIRI SLIVA (CZ) – (2021)
ROBERT SOWA (PL) – (2020) *
AGIM SULAJ (I) – (2020)
SZYMON SZYMANKIEWICZ (PL) – (2022) *
HENNING WAGENBRETH (D) – (2019)
ANITA WINCENCJUSZ-PATYNA (PL) – (2022)
OSKAR WEISS (CH) – (2018) *
MAGDALENA WOSIK (PL)  – (2018)
ZBIGNIEW WOŹNIAK (PL) – (2019)

 * przewodniczył obradom

 

LAUREACI

SATYRYKON 2018  - Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica

 

1 Zbigniew Woźnak Nasz kolorowy świat Grand Prix

 

ZBIGNIEW WOŹNIAK (PL)

Grand Prix Satyrykonu 2018 za pracę „Nasz kolorowy świat”

 

empatia

RYSZARD KAJA (PL)
I nagroda, złoty medal za pracę „Mme Empatia”

DORU AXINTE (RO)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Wspólne uczucie”

ANDREI POPOV (RUS)
III nagroda, brązowy medal za pracę „Przestrzeń”

JAROSŁAW KORCZAK (PL)
wyróżnienie za pracę „Empatia 1”

ROBERT KEMPISTY (PL)
wyróznienie za pracę „Empatia”

satyra i żart

TOMASZ BRODA (PL)
I nagroda, złoty medal za pracę „Polish camp”

LESZEK OŁDAK (PL)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Portret”

JIŘI KOŠTÝŘ (CZ)
III nagrodaa, brązowy medal za pracę „Puls”

JERZY GŁUSZEK (PL)

wyróżnienie za pracę bez tytułu

NIKA JAWOROWSKA (PL)
wyróżnienie za pracę „Po ptakach”

nagrody specjalne

ANDREA PECCHIA (I)
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy za pracę „Emapatyczny punkt widzenia”

WILLY CATTEUW (B)
Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury za pracę „Tandem”

SAMAN TORABI (IR)
Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia za pracę “Zamek Facebook”

MARCO DE ANGELIS (I)
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie za pracę „Mosty”

JANEK JANOWSKI (PL)

Nagroda Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego za pracę „Naprzód Polsko!”

SATYRYKON 2019 - Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica

 

Ali Miraee_Komuniści

 

ALI MIRAEE (IR)

Grand Prix Satyrykonu 2019 za pracę „Komuniści”

 

 

STOP

SAJAD RAFEEI (IR)
I nagroda, złoty medal za pracę „Zawieszony człowiek

SZYMON SZYMANKIEWICZ (PL)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Fabryka”

NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA(PL)
III nagroda, brązowy medal za pracę „Kiecka”

ANDREI POPOV (RUS)
wyróżnienie za pracę „Nietknięty śnieg”

JERZY GŁUSZEK (PL)
wyróżnienie za pracę „Stop I”
satyra i żart

MICHAEL MAYEVSKY (UA)
I nagroda, złoty medal za pracę bez tytułu

SERGEY SICHENKO (IL)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Cela”

SERGEI BELOZEROV (RUS)
III nagrodaa, brązowy medal za pracę „Ostatni liść”

SHAHROKH HEIDARI (F)
wyróżnienie za pracę „Wyłącz – włącz

OLEG DERGACHOV (CA)
wyróżnienie za pracę „Menu”

nagrody specjalne

NORBERT SARNECKI (PL)
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy za pracę „Kot”

JERZY ZBORUCKI (PL)
Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury za pracę „Chwila prawdy – prawda chwili”

STANISŁAW GAJEWSKI (PL)
Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia za pracę “Warszawa w budowie”

FILIP CIŚLAK (PL)
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie za pracę „Dzicza sprawa 1-3”

BARTOSZ BIENIAS (PL)
Nagroda Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego za pracę „Dzik 1”

SATYRYKON 2020 - Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica

Norbert Sarnecki "Anomalie klimatyczne"

NORBERT SARNECKI (PL)
Grand Prix Satyrykonu 2020 za pracę „Anomalie klimatyczne”

Samotność

KAROLINA GMITEREK (PL)
I nagroda, złoty medal za pracę „Czuwanie”

ANDREI POPOV (RUS)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Pingwin”

VLADIMIR KAZANEVSKY (UA)
III nagroda, brązowy medal za pracę bez tytułu

ALIREZA PAKDEL (IR)
wyróżnienie za pracę „Rodzina”

ANDRZEJ POPIEL (PL)
wyróżnienie za pracę „Suflerzy”

żart i satyra

OLEKSY KUSTOVSKY (UA)
I nagroda, złoty medal za pracę „Magnes”

JUGOSLAV VLAHOVIĆ (SRB)
II nagroda, srebrny medal za pracę bez tytułu

ILYA KATZ (IL)
III nagrodaa, brązowy medal za pracę „Niespodzianka”

MELLO SILVANO (BRA)
wyróżnienie za pracę  „Podejrzani”

MARZIYEH KHANIZADEH (IR)
wyróżnienie za pracę „Wilki w zasadzce”

nagrody specjalne

GABRIEL RUSU (RO)
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy za pracę „Quo Vadis?”

WŁODZIMIERZ STASZCZYK (Polska)
Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury za pracę „…nas oswobodzi

JOANNA LORENC (Polska)
Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia za pracę “Gratulacje: jesteś ostatnim

ADAM TREPCZYŃSKI (PL/D)
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie za pracę „Pingwin”

KRZYSZTOF GRZONDZIEL (PL)
Nagroda Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego za pracę „Pkój według Donalda Trumpa”

SATYRYKON 2021 Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica

Grand Prix Satyrykonu 2021 Ali Miraee "Stepchild"

 

ALI MIRAEE (IR)

Grand Prix Satyrykonu 2021 za pracę „Pasierb”

rodzina

ANDREI POPOV (RUS)
I nagroda, złoty medal za pracę „Gdy dorosnę”

MICHAŁ STACHACZ (PL)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Przy stole”

SHAHROKH HEIDARI (F)
III nagroda, brązowy medal za pracę „Obecność rodziny”

SEYRAN CAFERLI (AZE)
wyróżnienie za pracę bez tytułu

AGIM SULAJ (I)
wyróżnienie za pracę „Rodzina”

żart i satyra

MAREK SZYMAŃCZUK (PL)
I nagroda, złoty medal za pracę „Czarne Chmury nad  Rzeczpospolitą”

BAMBANG SULISTYO (ID)
II nagroda, srebrny medal za pracę bez tytułu

GRZEGORZ MYĆKA (PL)
III nagrodaa, brązowy medal za pracę „Monster”

PAWEŁ KUCZYŃSKI (PL)
wyróżnienie za pracę „Czysta dusza”

JAVAD TAKJOO (IR)
wyróżnienie za pracę „Czas religii”

nagrody specjalne

BAHRAM ARJOMANDNIA (IR)
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy za pracę „Rodzina”

WŁODZIMIERZ STASZCZYK (PL)
Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury za pracę „Apogeum

JANEK JANOWSKI (PL)
Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia za pracę “Prawdziwa rodzina”

MAX SKORWIDER (PL)
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie za pracę „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”

SŁAWOMIR ŁUCZYŃSKI (PL)
Nagroda Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego za pracę „Kosiarka”

SATYRYKON 2022 – Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica

Grand Prix Satyrykon 2022

FUENTES HIERREZUELO CARLOS DAVID (CU)
Grand Prix Satyrykonu 2022 za pracę  bez tytułu

Szkoła

MIROSŁAW GRYŃ (PL)
I nagroda, złoty medal za pracę „Lekcja religii”

AGIM SULAJ (I)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Szkoła 2”

JAREK BUJNY (PL)
III nagroda, brązowy medal za pracę „Home skull”

PIOTR DEPTA-KLEŚTA (PL)
wyróżnienie za pracę „Historia i teraźniejszość”

JACEK LANCKOROŃSKI (PL)
wyróżnienie za pracę bez tytułu

żart i satyra

JUGOSLAV VLAHOVIĆ (SRB)
I nagroda, złoty medal za pracę „Wolność”

YURII LEVSHYN (UA)
II nagroda, srebrny medal za pracę „Cenzura”

SAMAN TORABI (IR)
III nagroda, brązowy medal za pracę „Wspomnienie”

MOHAMMAD AMIN AGHAEI (IR)
wyróżnienie za pracę „Ukrzyżowani”

FRANEK WOLSKI (Polska)
wyróżnienie za pracę „Fejsbóg”

nagrody specjalne

ARISTIDES ESTEBAN HERNANDEZ GURRERO (CU)
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy za pracę  bez tytułu

NORBERT SARNECKI (PL)
Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury za pracę „Porwanie Europy”

PAWEŁ KUCZYŃSKI (PL)
Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia za pracę “Sprawiedłiwość”

JOANNA GĘBAL (PL)
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie za pracę „Lekcja”

PAWEŁ KUCZYŃSKI (PL)
Nagroda Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego za pracę „Edukacja”

 PLAKATY2018

Monika Hanulak (2018)

 

 

2019

 

Eugeniusz Skorwider (2019)

 

 

 

2020

 

Justyna Jędrysek (2020)

 

 

2021

Władysław Pluta (2021)

 

 

 

2022

 

Grzegorz Myćka (2022)

 

 

MEDALE

2018 2019 2020 2021 2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Ross (2018)
Janusz Kapusta (2019)
Marek Stankiewicz (2020
Antoni Grabowski (2021)
Antoni Grabowski (2022)

 

TABLICE

Smektała Młynarski kaja1 Czubaszek chmurzynski1 WR210702_B0

 

 

 

 

 

 

 

 

Wojciech Młynarski (2018)

Maria Czubaszek (2019)

Zdzisław Smektała  (2019)

Wojciech Chmurzyński (2020)

Ryszard Kaja (2020)

Robert Szecówka (2021)

Marek Pacuła (2022)

 

WYSTAWY AUTORSKIE

Oskar Weiss (CH) „GastroComics” (Satyrykon 2018)
Janek Janowski – najlepszy debiut Satyrykonu 2018
Magda Burdzyńska „Quarks, Elephants & pierogi: Poland in 100 Words”  (Satyrykon 2019)
Bartosz Bienias – najlepszy debiut Satyrykonu 2019
„Jubileusz na cztery ręce” – Małgorzata Lazarek i Przemysław Dunaj  (Satyrykon 2019)
Ali Miraee „Sztuka uśmiechu i refleksji” (Satyrykon 2020)
Tomasz Broda „Bookface – księga twarzy pisarzy” (Satyrykon 2020)
Joanna Lorenc & Adam Trepczyński – najlepsze debiuty Satyrykonu 2020
Agim Sulaj „Europa”  (Satyrykon 2021)
Dobrusia Rafalska „A czasem to mi się nie chce śmiać…” (Satyrykon 2021)
Yurii Levshyn najlepszy debiut Satyrykonu 2022

WYSTAWY ZBIOROWE

„Skłonności do Ostrości” wystawa studentów Instytut Sztuki Cieszyn (Satyrykon 2018)
Najlepsze rysunki w 40. letniej historii Satyrykonu (Satyrykon 2018)
ERYK w Krakowie – Plakaty Eryka Lipińskiego z Dydo Poster Collection  (Satyrykon 2020)
WIWAT AKADEMIA – 300. lat Akademii Rycerskiej w Legnicy (Satyrykon 2020)
„Skłonności do Ostrości” wystawa studentów Akademii Sztuki w Szczecinie (Satyrykon 2021)
SZKIC ma MOC – wystawa pokonkursowa (Satyrykon 2021)
NIE TYLKO NÓŻKI. Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce – ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie ( Satyrykon 2022)
SZKIC ma MOC – wystawa pokonkursowa (Satyrykon 2022)

ESTRADA

Mariusz Kiljan z zespołem „Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek na świecie” (Satyrykon 2018)
Funny Food  (Satyrykon 2018)
Jan Młynarski & Warszawskie Combo Taneczne (Satyrykon 2019)
Maja Kleszcz koncert „Osiecka de luxe” (Satyrykon 2021)
Kabaret „Paranienormalni” (Satyrykon 2021)
Piotr Bukartyk – koncert (Satyrykon 2021)
Bajeczna Fiesta Teatru Kultureska – spektakl dla dzieci  (Satyrykon 2021)
Jerzy Kryszak (Satyrykon 2022)
Mery Spolsky – koncert  (Satyrykon 2022)

Przed nami Satyrykonowy weekend!

Od piątku 17 do niedzieli 19 czerwca Legnicy kolejny raz będzie stolicą satyry, tyle bowiem potrwa tegoroczny Satyrykon Legnica 2022. Obok wystaw satyrykonowych czekają inne atrakcje.

AFISZ_2022_4_WEB

Tegoroczny festiwal satyry rozpocznie się w piątek 17 czerwca ceremonią wręczenia nagród laureatom tegorocznego Satyrykonu. Ceremonia odbędzie się o godzinie 17:00 w Sali Królewskiej. Uświetni ją występ wietnamskiej artystki Phan Ha Ngan.

O godzinie 18:30 w Muzeum Miedzi odbędzie się otwarcie Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2022.

BanArtboard 1

Otwarcie wystawy pokonkursowej SZKIC MA MOC 2022 w Galerii RING, zaplanowane jest na godzinę 19:30.

W sobotę 18 czerwca o godzinie 15:30 na deptaku NPM przy Filipie odsłonięta zostanie tablica poświęcona Markowi Pacule.

O 16:30 w Galerii Satyrykon odbędzie się wernisaż wystawy Najlepszy Debiut Satyrykonu 2022 – Yurii Levshyn.

„Nie tylko nóżki! Kabarety i rewie Dwudziestolecia międzywojennego w Polsce”, to wystawa Wystawa z Muzeum Karykatury w Warszawie. Jej otwarcie odbędzie się w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy o godz. 17.30.

o 19:00 na dziedzińcu Akademii Rycerskiej wystąpi ze swoim programem Jerzy Kryszak. Bilety w cenie 45/75 zł dostępne w Galerii Satyrykon oraz w serwisach eBilet I Ticketmaster.

baner-fejs-wydarzenie

W niedzielę o godzinie 14:00 w Rynku, przy Galerii Satyrykon, rozpocznie się piknik rodzinny.

Od godziny 12:00 także w centrum odbywał się będzie Funny Food – Legnicki Festiwal Smaków.

Koncert Mery Spolsky, która wystąpi na dziedzińcu Akademii Rycerskiej, rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety w cenie 65 zł dostępne w Galerii Satyrykon oraz w serwisach eBilet I Ticketmaster.

baner-fejs-wydarzenie_mery AFISZ_2022_UKR_1

SATYRYKON – Legnica 2022. Program wydarzeń.

Już za niecały miesiąc odbędzie się finał 45. edycji Satyrykonu!

autor plakatu: Grzegorz Myćka

autor plakatu: Grzegorz Myćka

Oto co dla Państwa przygotowaliśmy:

17.06.2022 (PIĄTEK)
Ceremonia wręczenia nagród laureatom
Phan Ha Ngan – fortepian
Sala Królewska w Akademii Rycerskiej, godz.17.00

Otwarcie Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2022
Muzeum Miedzi, ul. Chojnowska 2 (Akademia Rycerska), godz. 18.30

Otwarcie wystawy pokonkursowej SZKIC MA MOC 2022
Galeria RING, Rynek 12, godz. 19.30

18.06.2022 (SOBOTA)
FUNNY FOOD – LEGNICKI FESTIWAL SMAKÓW
Rynek – od godz. 12.00

Odsłonięcie tablicy
poświęconej MARKOWI PACULE
ul. NMP (przy Filipie), godz. 15.30

YURII LEVSHYN
Najlepszy Debiut Satyrykonu 2022
Galeria Satyrykon, Rynek 36
Otwarcie wystawy, godz. 16.30

NIE TYLKO NÓŻKI! KABARETY I REWIE
DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO W POLSCE
Wystawa z Muzeum Karykatury w Warszawie
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
Otwarcie wystawy, godz. 17.30

JERZY KRYSZAK
Dziedziniec Akademii Rycerskiej
godz.19.00 (występ biletowany)

baner-fejs-wydarzenie

 

19.06.2022 (NIEDZIELA)

FUNNY FOOD – LEGNICKI FESTIWAL SMAKÓW
Rynek – od godz. 12.00

PIKNIK RODZINNY W RYNKU
przy Galerii Satyrykon, od godz. 14.00

MERY SPOLSKY
Dziedziniec Akademii Rycerskiej
godz. 19.00 (koncert biletowany)

baner-fejs-wydarzenie_mery

 

Po aktualności zapraszamy na FBhttps://www.facebook.com/events/7674693959238010

Kolejne nagrody specjalne przyznane – Satyrykon 2022

Nagrody specjalne są co roku przyznawane po jury konkursu Satyrykon. Spośród prac, które uzyskały nominację do nagrody, swoje specjalne wyróżnienia przyznają kolejno: Fundacja SATYRYKON (o tej nagrodzie już ostatnio pisaliśmy), Prezydent Miasta Legnicy, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury oraz dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

Prezydent Miasta Legnicy – Tadeusz Krzakowski – w tym roku wyróżnił pracę kubańskiego artysty Aristidesa Estebana Hernadez Guerrero, znanego bardziej pod pseudonimem ARES. Jego praca bardzo mocno nawiązuje do obecnej sytuacji – wojny dezinformacyjnej i cyfrowej, której teraz szczególnie doświadczamy.

ARES (Kuba), bez tytułu

ARES (Kuba), bez tytułu


img_8778,klOWfqWibGpC785HlXs

img_8843,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Z kolei na dyrektora Legnickiego Centrum Kultury spadła niełatwa decyzja – choć tylko pozornie. Jak czytamy w regulaminie – dyrektor swoją nagrodę specjalną przyznaje dla najlepszej fotografii. Jednak wśród 188 prac, które jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej….nie wybrano w tym roku żadnej fotografii.  Z tego powodu Grzegorz Szczepaniak postanowił wyróżnić rzeźbę Norberta Sarneckiego, zatytułowaną „Porwanie Europy”:

- Praca Norberta Sarneckiego od razu rzuciła mi się w oczy. Znakomicie zaprojektowana i wykonana, zabawna a przy tym skłaniająca do refleksji. Ma więc wszystko, co sobie w Satyrykonie cenimy. Cały czas ocierała się o nagrodę, na którą w pełni zasługuje. Cieszę się, że jest to nagroda dyrektora LCK - tak uzasadnia swój wybór Grzegorz Szczepaniak.

Norbert Sarnecki (Polska), "Porwanie Europy"

Norbert Sarnecki (Polska), „Porwanie Europy”

Ostatnią – co nie znaczy, że mniej ważną! – nagrodę specjalną przyznał dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie. Trafiła ona do Joanny Gębal za pracę zatytułowaną „Lekcja”.
Joanna Gębal zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.Ukończyła wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustruje do magazynów, książek, animacji, projektuje wzory na tkaniny, opakowania produktów oraz identyfikacje wizualne.
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury to już wieloletnia tradycja ale w tym roku po raz pierwszy przyznał ją pan Paweł Płoski, który stanowisko dyrektora objął od stycznia.

Joanna Gębal (Polska), "Lekcja"

Joanna Gębal (Polska), „Lekcja”

 

Dziennikarze wybrali już po raz 30.!

Zgodnie z satyrykonową świecką tradycją, legniccy dziennikarze spotkali się już po raz 30. aby wybrać nagrodę im. Andrzeja Waligórskiego. Dziennikarskie jury wybiera dzieło spośród polskich artystów, który odpowiada dewizie Patrona nagrody: nie kopać leżącego, nie huśtać się na wiszącym, ale tępić głupotę we wszystkich jej przejawach.

IMG_2258

PROTOKÓŁ

z posiedzenia jury 30. edycji nagrody im. Andrzeja Waligórskiego

SATYRYKON Legnica – 2022

16 marca 2022

Jury w składzie:

Honorata Rajca -  przewodnicząca

Andrzej Andrzejewski  – Radio Wrocław
Paweł Pawlucy – TV Regionalna
Grzegorz Żurawiński
Karolina Bieniek
Klaudia Korfanty – Gazeta Wrocławska
Piotr Krzyżanowski – Gazeta Wrocławska
Lilla Sadowska – lca.pl
Artur Guzicki
Dawid Stefanik – TuLegnica
Dawid Sołtys – e-legnickie, Radio Plus
Wojciech Obremski – lca.pl

Po obejrzeniu rysunków autorów polskich – zgodnie ze świecką satyrykonową tradycją – postanowiło jednomyślnie przyznać tegoroczną nagrodę rzeczową wraz z dyplomem autorstwa SŁAWOMIRA ŁUCZYŃSKIEGO dla PAWŁA KUCZYŃSKIEGO za pracę “Edukacja”.

Tym samym PAWEŁ KUCZYŃSKI zostaje zobligowany do przygotowania dyplomu dla laureata nagrody im. Andrzeja Waligórskiego, która zostanie przyznana w następnej edycji konkursu SATYRYKON -  Legnica 2023.

[nr 609]_2Sz IMG_2255 IMG_2265 IMG_2266 IMG_2268 IMG_2281

Indeks wystawy – SZKIC MA MOC 2022

Indeks wystawy pokonkursowej „SZKIC MA MOC 2022″

  1. Julia Barczewska  „Jaki dziwny zeszyt”
  2. Betina Bożek  „kwarantanna” *N
  3. Aleksandra Błach ,bez tytułu
  4. Magdalena Chomiak „Cyrkowcy i dziwolągi” **
  5. Anna Ciszek „Szkicohaftownik” **
  6. Paweł   Czarnecki  „Bazgrolnik”
  7. Bogna   Czurczak „Szkicownik 2021”
  8. Aleksandra Dunaj „Zapiski z nauk Don Juana” **
  9. Aleksandra Fraczek „Kot w pustym mieszkaniu” *N
  10. Stanisław Gajewski „Ślad węglowy” *N
  11. Kamila Jagieniak „Wyliczanki”   *N
  12. Kamila Jajkowska „Kocie plemię” *N
  13. Anna Janic  „Książka odręczna”
  14. Zuzanna Kamińska „Wielka księga małych przyjemności” *N
  15. Joanna Karaś „Demancja”
  16. Dorian Karolak „Japońskie impresje” *N
  17. Fryderyk Kądziela „This is not a Fairy tale II” *N
  18. Natalia Konca „Tuszdziernik 2019”
  19. Karolina Kordowska „Bazgry”
  20. Marcin Kozłowski „Kakomorfie i inne sprawy”
  21. Barbara Leszczyńska „Pod powierzchnią”
  22. Martyna Luranc „Charakter designariusz, czyli zbiór stworzeń powstałych przez ostatnie 3 miesiące”
  23. Paweł Mielczarek „Styczeń’22”
  24. Alina Mielnik „Znowu nowy początek”
  25. Grzegorz Myćka „Segregator z karteczkami”
  26. Katarzyna Miękisiak „Szkicownik”
  27. Katarzyna Nachman „Z pogranicza”
  28. Martyna Pakuła „Szwy z wolnej ręki”
  29. Anna Pałosz „Ile się zmieści?!” **
  30. Piotrek Pietrzak „Zawsze mogło być gorzej” *N
  31. Mateusz  Rafalski „Szkicownik”
  32. Konrad Radliński „Szkicownik z bzdetami, przeplatany załamaniami nerwowymi”
  33. Agnieszka Srokosz „Black” **
  34. Sylwia  Stelmach „Śmieciownik” *N
  35. Antonia Sznejweis  „ten w którym zeszkapialłam”
  36. Julia Wakuła  „Mój pamiętnik z wakacji” *N
  37. Martyna Zalewska „Pierwszy szkończony szkicownik”
  38. Katarzyna Wójcicka „Szkicownik styczeń 2020”

**  - nagrody

*N  - nominacja do nagrody

IMG_20220312_165622 IMG_20220312_141853 IMG_20220312_130048 IMG_20220312_123100 IMG_20220312_120626

 

SZKIC MA MOC 2022 – wyniki 2. edycji konkursu

Protokół

JURY „SZKIC MA MOC”

w dniu 12 marca 2022 r.

Jury w składzie:

Tomasz BRODA – przewodniczący
Dobrosława RAFALSKA
Anita WINCENCJUSZ – PATYNA

po obejrzeniu 220 szkicowników postanowiło zakwalifikować do wystawy pokonkursowej 38 wybranych szkicowników oraz przyznać następujące nagrody regulaminowe:

I miejsce i nagroda pieniężna 5.000 zł:
Agnieszka SROKOSZ za pracę „Black

II miejsce i nagroda pieniężna 3.000 zł:
Aleksandra DUNAJ za pracę „Zapiski z nauk Don Juana

III miejsce i nagroda pieniężna 1.500 zł:
Magdalena CHOMIAK za pracę „Cyrkowcy i dziwolągi

dwa równorzędne wyróżnienia po 1000 zł:
Anna PAŁOSZ za pracę „Ile się zmieści?!
Grzegorz MYĆKA za pracę „Segregator z karteczkami

Oraz nagroda specjalna Jury w wysokości 600 zł:
Anna CISZEK za pracę „Szkicohaftownik

Na tym protokół zakończono.

 

I miejsce Agnieszka SROKOSZ  „Black”

I miejsce - Agnieszka SROKOSZ „Black”

II miejsce - Aleksandra DUNAJ „Zapiski z nauk Don Juana”

II miejsce – Aleksandra DUNAJ „Zapiski z nauk Don Juana”

III miejsce - Magdalena CHOMIAK „Cyrkowcy i dziwolągi”

III miejsce – Magdalena CHOMIAK „Cyrkowcy i dziwolągi”

wyróżnienie - Anna PAŁOSZ „Ile się zmieści?!”

wyróżnienie – Anna PAŁOSZ „Ile się zmieści?!”

 

wyróżnienie - Grzegorz MYĆKA „Segregator z karteczkami”

wyróżnienie – Grzegorz MYĆKA „Segregator z karteczkami”

 

nagroda specjalna - Anna CISZEK „Szkicohaftownik”

nagroda specjalna – Anna CISZEK „Szkicohaftownik”

 

 

 

 

 

 

Nagroda Fundacji SATYRYKON

Jedną z nagród specjalnych przyznała Elżbieta Pietraszko, wieloletnia szefowa Satyrykonu, obecnie Prezes Fundacji SATYRYKON.

Nagrodę Fundacji SATYRYKON im. Andrzeja Tomiałojcia otrzymuje PAWEŁ KUCZYŃSKI (Polska) za pracę „Justice„.

[nr 609]_2ŻiS

Satyrykon 2022 – lista prac zakwalifikowanych do wystawy

Lista prac zakwalifikowanych do Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – Legnica 2022

JAVAD ALIZADEH (Iran)
Ściąganie / Cheating in exams
Waga światła /Light weights
ANON ANINDITO (ID)
Wciąż uczęszcza do szkoły /Still Attending School *N
HERNANDEZ GUERRERO ARISTIDES ESTEBAN (CU)
xxx **
BAHRAM ARJMANDNIA (IR)
Siła kobiet / Women’s power *K
MEHDI AZIZI (IR)
Żona / Wife
BILIG BA (CH)
Pieniądze / Money
JULIA BARDZIEJEWSKA (PL)
Ukończenie szkoły / Graduation *N
ALEXANDRU BARTFELD (ILl)
Okno / Window  *N
Ludzka natura / Human nature
MAJA BARTNICKA (PL)
Marionetka / Puppet *K
BARTŁOMIEJ BELNIAK (PL)
Łukaszenka / Lukashenka *N
VICTOR BOGORAD (RUS)
xxx
xxx
KATARZYNA BOGUCKA (PL)
Cyrk/ Circus *N
Kolejny poziom / Next level
GALYM BORANBAYEV (KZ)
xxx
MACIEJ BRAUMBERGER (PL)
Szkoła znaczy…. / School means…
JAREK BUJNY (PL)
Home skull **
HUSEYIN CAKMAK (CY)
Znajomość recyklingu /Recycling awareness
OMER CAM (TR)
xxx *N
MAGDA CZAJKA (PL)
Szkoła / School *K
MARCO DE ANGELIS (IT)
Drzewa / Trees *N
Witruwiański / Vitruvian *N
Tablica / Black board *K
Pitagoras / Pythagoras
MORTEZA DEHKAMEH (IR)
W drodze do szkoły / In the way to school
PIOTR DEPTA-KLEŚTA (PL)
Historia i teraźniejszość / History and the present  **
Zarejestrowana / Registered
OLEG DERGACHOV (FR)
Żart i satyra 2 / Joke and satire 2 *N
Żart i satyra 3 / Joke and satire 3  *N
LUC DESCHEEMAEKER (BE)
Uzależnienie / Addiction
LEX DREWINSKI (DE)
Szkoła/ School *K
DARKO DRLJEVIĆ (ME)
Nóż Leonarda / Leonardo’s knife
PRZEMYSŁAW DUNAJ (PL)
Ten rysunek jest o tym… / This drawing is about that…
BEATA FILIPOWICZ (PL)
Weszłam do domu / I walked into the house *K
CARLOS DAVID FUENTES HIERREZUELO (CU)
xxx **
Żart 1 / Joke 1 *N
Żart 3 / Joke 3 *N
FELIPE GALINDO FEGGO (USA)
Sprytny orzech  / Smart Nut
Król strzelców / Soccer king
WALTRAUD GARTNER (AT)
Wiadomości z Egiptu / News from Egypt *K
JOANNA GĘBAL (PL)
Lekcja / Lesson **
Optymizm / Optymism *N
HAMID GHALIJARI (IR)
Szkoła / School *N
Środowisko / The environment *N
Covid 19
JERZY GŁUSZEK (PL)
Oswajanie z przeznaczeniem / Taming with destiny *K
MARCIN GRABIA (PL)
Pozytyw – negatyw / Positive – negative *K
EUGENE GRIGORIEV (UA)
Informacje / News
Cień / Shadow
MIROSŁAW GRYŃ  (PL)
Lekcja religii / Religion lesson **
Lekcja historii / History lesson *N
Bez odpowiedzi /Unanswered  *N
EMIL IDZIKOWSKI (PL)
Kula / Bullet *N
BRADY IZQUIERDO RODRIGUEZ  (CU)
Education the best weapon *N
Prawda / The truth
BALKUR JAIRAM UDUPA (ID)
xxx
JANEK JANOWSKI (PL)
Granica przyzwoitości / The boundary of decency
Praca domowa / Home – work *K
NIKA JAWOROWSKA (PL)
Klatka / The cage *N
WERONIKA JAŹWIŃSKA (PL)
Sigmund Freud *N
ZUZANNA KAMIŃSKA (PL)
Ptaszki / Birds
Rozmowa z Bogiem / Talking with God
Trumna / Coffin
JAKUB KAMIŃSKI (PL)
*****   ***  *K
REYHANEH KARIMIAN (IR)
Bitcoin
GRIGORI KATZ (IL)
Spotkanie / Meeting *N
MOHAMMAD ALI KHALAJI (IR)
xxx
MARZIEH KHANIZADEH ABYANEH (IR)
Siła kobiet / Women’s Power *N
Siła śmierci / Death Power
ANITA KLEPCZAREK-KUKUŁA (PL)
Bączek / Spinning top
ALEKSANDRA KORTAS (PL)
Klasy / Hopscoth *N
EWELINA KOWALCZYK (PL)
Utemperowani / Tempered *N
IZABELA KOWALSKA-WIECZOREK (PL)
Wagary / Truancy *K
PAWEŁ KUCZYŃSKI (PL)
Edukacja / Education **
Sprawiedliwość / Justice **
Bezsenność / Insomnia *N
Religia vs nauka / Religion vs science *N
ADAM KURŁOWICZ (PL)
Polski playboy / Playboy of Poland *N
OLEKSY KUSTOVSKY (UA)
Pień / Stump *N
Księżniczka na ziarnku grochu / Princess of the pea
ALEKSANDRA KUŚMIDER (PL)
Stop wycince drzew / Stop CuttingTrees *N
Szkoła / School
JULIA KUŻDOWICZ (PL)
xxx
JACEK LANCKOROŃSKI (PL)
xxx **
MAŁGORZATA LAZAREK (PL)
Słodki domek / Sweet Home
YURII LEVSHY (PL)
Cenzura / Censorship **
JING SHAN LI (CH)
xxx
TAO LI (Chiny)
Wind’s revenge
LUBOMIR LICHY (CZ)
Sprawiedliwość / Justice *K
KATARZYNA MAIN (PL)
Zachowaj bezpieczny dystans / Keep a safe distance
HOUMAYOUN MAHMOUDI (GB)
Wojna i szkoła / War and school *N
Kobieta / The woman *N
Mały rekin / Baby shark *K
JUSTYNA MARKIEWICZ (PL)
Lektury / Reading
ALEKSANDRA MATYGA (PL)
Kocur / Cat
ARBEN MEKSI (AL)
Pomiar czasu / Measurement of time *K
SILVANO MELLO (BR)
Uśmiech przestępcy / Criminal smile *K
JUSTYNA MICHALCZAK (PL)
Osobliwość / Curiosity
VALERY MOMOT (UA)
xxx *N
xxx
GRZEGORZ MYĆKA (PL)
S.O.S. *N
Wieszcz / The Bard *K
W końcu / Finally
xxx
KATARZYNA NACHMAN (PL)
Owce / Sheep
NEGIN NAGHIYEH  (IR)
Szkoła i talibowie / School and the Taliban
SANTIAGO NELTAIR (BR)
Lekcja anatomii / Anatomy class *K
TARAVAT NIKI NOSHARI (GB)
Kult / Worship
MUAMMER OLCAY (TR)
Taliban *N
MATEUSZ OLESZCZAK (PL)
Mężczyzna w meloniku/ The man in the bowler hat
S.Dali z wąsami a la brwi F.Kahlo / S.Dali with a moustache a la F.Kahlo’s eyebrows
DOMINIK ORSZAK (PL)
Uwaga/Note
LUIZA ORZECHOWSKA (PL)
Gra pozorów / A game of apperances *N
Co łaska / Grace
ELENA OSPINA (CO)
Wino pod gwiazdami / Wine in the stars  *K
Harfa / Harp
ZOFIA PILICH (PL)
Wesołych Świąt 2021 / Merry Christmas 2021
KLAUS PITTER (AT)
Miłość / Love
MONIKA PRZYCHODZEŃ (PL)
1920/2021 *N
HANNA PYRZYŃSKA (PL)
Święty / Saint *K
LIU QIANG (CH)
xxx
ŠPIRO RADULOVIĆ (SRB)
Dom / Home
MOHAMMAD ALI RAEI (IR)
Klasa / Classroom *N
Pracujące dziecko / Labor child *K
Krowa / Cow
Drzewo / Tree
SAJAD RAFEEI (IR)
W sypialni / In the bedroom *N
Wolność w jej oczach / Freedom in her eyes
ARUTCHYAN RUBEN (AM)
xxx
EDER SANTOS (BR)
xxx
NORBERT SARNECKI (PL)
Porwanie Europy / The Rape of Europa **
ENGIN SELUCK (TR)
Konfesjonał / The confessional *K
SERGEY SICHENKO (IL)
Van Gogh. Los artysty / Van Gogh. The fate of the artist
KLAUDIA SIKORA (PL)
Chłopiec z tatuażem / The boy with the tattoo *N
MAXIM SMAGIN (RUS)
Dystans / Distance
IGOR SMIRNOV (RUS)
Statek / Ship *N
Nieszpory / Vespers *N
Wózek / Cart
MONIKA SROGA (PL)
Linia życia / Lifeline
MICHAŁ STACHACZ (PL)
Niedostateczny / Insufficient *N
Plecak / Rucksack *K
MARIOLA STACHNIK-LATAŁA (PL)
Biust / Breast
LIVIU STANILA (RU)
Maszyna do dyplomów / Diploma claw machine…
BORISLAV STANKOVIC (Serbia)
Wierni zwolennicy / Trusty followers
GRZEGORZ STAŃCZYK (PL)
Świadek / The witness *N
KAMILA STAŃCZYK (PL)
Okno na świat / Worldwide
Nie trać głowy / Keep your head
PAWEŁ STAŃCZYK (PL)
Matematyka / Mathematics *K
BARTOSZ STYRNA (PL)
Polexit?
AGIM SULAJ (IT)
Szkoła 2 / School 2 **
Szkoła 1 / School 1 *N
CONSTANTIN SUNNERBERG (BE)
Cel / Target
JAVAD TAKJOO (IR)
Głodny uczeń / Hungry student *K
TONY TASCO (BE)
xxx  *N
xxx
xxx
MAREK TOFIL (PL)
Szkoła z Klawiszami / School with Keyboards *K
Liceum Żeńsko- Męskie / Female and Male High School
IWONA TOMAS (PL)
Pod tablicą / Under the black board
SAMAN TORABI (IR)
Wspomnienia / The memories **
Niebezpieczne lodowce / The Dangerous Icebergs *N
WALTER TOSCANO (PE)
Wolny / Free
MARYIA VASILIUK (PL)
Uwaga: dzieci / Danger: kids *N
JUGOSLAV VLAHOVIC (SRB)
Książki / Books *N
JAKSA VLAHOVIĆ (SRB)
Widok / View *N
ADAM WĄSIK (PL)
Sklep samoobsługowy – Mięsny/ Self-service meat store
KFIR WEIZMAN (IL)
Biblioteka szkolna / School library *N
FRANEK WOLSKI (PL)
Fejsbóg / Facebook **
MARTYNA WÓJCIK-ŚMIERSKA (PL)
Witaj w Polsce / Welcome to Poland *K
HASHEMINEZHAD YALDA (IR)
xxx *N
MAHNAZ YAZDANI (IR)
Miłość w sieci / Online love *N
NAHID ZAMANI (IR)
Prawo do edukacji dziewcząt / Girls education rights
Uchodźca na zawsze pozostaje uchodźcą / A refugee remain a Refugee forever
ALEKSANDRA ZATORSKA (PL)
Jaś/Jan  /  Johnny/John *K
PIOTR ZATORSKI (PL)
Na granicy / On the border
WOJCIECH ZATORSKI (PL)
Są granice! / There are limits!
CHARLES ZAYLOR (USA)
P (t) ak / The B rd
MIKHAIL ZLATKOVSKI (RUS)
Dzwon / Bell *K
Ukrzyżowanie / Crusifiction
ALEKSANDR ZUDIN (RUS)
Praca kontrolna / Control work *N
RAUL FERNANDO ZULETA (CO)
xxx *K
ŁUKASZ ZWOLAN (PL)
Już czas / It is time *N
xxx

 

**   nagroda / awarded
*N  nominacja / nominated
*K  katalog / catalog

Protokół Jury Satyrykonu 2022

P r o t o k ó ł

posiedzenia Jury Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – Legnica 2022

5 marca 2022 r.

 

Jury w składzie:
SZYMON SZYMANKIEWICZ - przewodniczący
członkowie:
VASCO GARGALO (Portugalia)
JANUSZ KAPUSTA
ALI MIRAEE (Iran)
PETER NIEUWENDIJK (Holandia)
KAJA RENKAS
ANITA WINCENCJUSZ-PATYNA
po obejrzeniu 2.500 prac 764 autorów z 65 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 188 prac oraz postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

Grand Prix SATYRYKONU 2022 oraz nagroda pieniężna w wysokości 10.000 PLN – FUENTES HIERREZUELO CARLOS DAVID (Kuba) za pracę bez tytułu

dział:  SZKOŁA

I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 7.000 PLN – MIROSŁAW GRYŃ (Polska) za pracę „Lekcja religii”
II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN – AGIM SULAJ (Włochy) za pracę ”Szkoła 2”
III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN – JAREK BUJNY (Polska) za pracę „Home skull”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:
PIOTR DEPTA-KLEŚTA (Polska) za  pracę „Historia i teraźniejszość”
JACEK LANCKOROŃSKI (Polska) za pracę bez tytułu

dział:  ŻART i SATYRA

I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 7.000 PLN – JUGOSLAV VLAHOVIĆ  (Serbia)  za pracę „Wolność”
II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN – YURI LEVSHYN (Polska) za pracę „Cenzura”
III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN – SAMAN TORABI   (Iran) za  pracę „Wspomnienie”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:
MOHAMMAD AMIN AGHAEI (Iran) za pracę „Ukrzyżowany”
FRANEK WOLSKI (Polska) za  pracę „Fejsbóg””

Na tym protokół zakończono.

Grand Prix Satyrykon 2022

Grand Prix Satyrykon 2022

Mirosław Gryń "Lekcja historii"

Mirosław Gryń „Lekcja historii”

Agim Sulaj "Szkoła 2"

Agim Sulaj „Szkoła 2″

Jarek Bujny "Home skull"

Jarek Bujny „Home skull”

Piotr Depta-Kleśta "Historia i teraźniejszość"

Piotr Depta-Kleśta „Historia i teraźniejszość”

Jacek Lanckoroński, bez tytułu

Jacek Lanckoroński, bez tytułu

Jugoslav Vlahovic "Wolność"

Jugoslav Vlahovic „Wolność”

Yuri Levshyn "Cenzura"

Yuri Levshyn „Cenzura”

Saman Torabi "Wspomnienie"

Saman Torabi „Wspomnienie”

Mohammad Amin Aghaei "Ukrzyżowany"

Mohammad Amin Aghaei „Ukrzyżowany”

Franek Wolski "Fejsbóg"

Franek Wolski „Fejsbóg”