Akademia Rycerska

WIWAT AKADEMIA

W kwietniu 2008 roku minęła 300. rocznica powołania Józefińskiej Królewskiej AKADEMII RYCERSKIEJ w Legnicy – instytucji edukacyjnej, która miała podkreślać rangę miasta i jego aspiracje. Zaprojektowany przez Antonio Martinellego gmach, mimo iż nie został całkowicie ukończony, należy do najświetniejszych barokowych budowli Śląska. Pochodzący z epoki opis mówi: W całym budynku można zauważyć męską grawitację, której piękna w żadnym wypadku nie zaciemnia delikatność malarstwa i rzeźby. Wszędzie przebłyskujący rozum czyni dzieło to w oczach rozumiejących pięknym i każe dostrzegać poprzez wyrażone znaki majestat przesławnego sprawcy.

Obecnie w Akademii Rycerskiej swoją siedzibę znalazły instytucje związane z życiem artystycznym i kulturalnym miasta, między innymi Legnickie Centrum Kultury i Fundacja Satyrykon.  Można tu także odnaleźć kolejny satyrykonowy akcent. W północnym skrzydle, od strony dziedzińca, została umieszczona pamiątkowa tablica z brązu autorstwa Mirosława Kuźmy: „Andrzejowi Legusowi – przyjaciele. Satyrykon 2003”. A na niej zacytowano słynne zdanie Andrzeja: Zdobyłem twierdzę. Twierdzę, że zdobyłem.

Akademia Rycerska, która od wielu lat na różne sposoby gości SATYRYKON, w 2008 roku stała się tematem wystawy “Wiwat Akademia”. Temu wyzwaniu próbowała sprostać grupa polskich twórców od dawna współpracujących z naszą imprezą. Niniejszym przybliżamy Państwu ten symbol Legnicy ukazany w krzywym zwierciadle, z satyrycznym przymrużeniem oka.

Zobacz też: 300 lat Akademii Rycerskiej – wystawa

Skip to content