Grand Prix Satyrykonu 2014 otrzymał Sergey Sichenko z Izraela za pracę „Facebook” – rysunek wielu dobrze znany i doceniany już przez internautów, jednak nie stający dotychczas w konkursowe szranki.
– Wydaje się prosty, ale zawiera mnóstwo treści. Jest bardzo aktualny, bo facebook właśnie taki jest. Jego symbol został jednak w tym rysunku przewrócony, dzięki czemu praca nawiązuje formą do karmiącej wilczycy, symbolizującej starożytne imperium rzymskie. Które bardzo prężnie się rozwijało, ale upadło… Jednocześnie praca dotyka sztuki współczesnej, bo są w niej nawiązania do obrazu „Guernica” Picassa. Przy tym wszystkim rysunek jest bardzo nowoczesny, bo syntetyczny i czysty – tłumaczy prof. Marilena Nardi z Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, przewodnicząca Jury 37. Satyrykonu.
Temat facebooka podejmowany w ostatnich latach przez rysowników dość często poniekąd zdominował tegoroczny werdykt, ponieważ złote medale w kategorii żartu i satyry zdobyły również prace jemu poświęcone.
W kategoriach prasowej ciekawostki można potraktować fakt, że w skład Jury w tym roku weszły same kobiety, zaś nagrodzeni zostali sami mężczyźni. Ważniejsze, że – co podkreślali wszyscy wieloletni obserwatorzy Satyrykonu – poziom nadesłanych prac był zdecydowanie wyższy niż przed rokiem.
Na konkurs napłynęło 2244 prace 615 autorów z 50 krajów świata.
Jury Satyrykonu 2014
Marilena Nardi (I) rzeźbiarka, ilustratorka, karykaturzystka, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Wenecj
Marina Bondarenko (RUS) karykaturzystka
Agata Dudek (PL) projektantka, ilustratorka, laureatka nagrody Grand Prix Satyrykonu 2009
Sabine Glaubitz (F) dziennikarka, kuratorka działań artystycznych
Anna Machwic-Adamkiewicz (PL) projektantka, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Elżbieta Pietraszko (PL) autorka programu i organizator Satyrykonu 2014
Marlene Pohle (D) karykaturzystka, ilustratorka, wiceprezydent FECO (Federation of Cartoonists Organisations)
Kaja Renkas (PL) projektantka, plakacistka, wykładowca Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego