Między magią bursztynu a elektrosmogiem?

Między magią bursztynu a elektrosmogiem?

Już od wielu lat przyzwyczailiśmy się, że maj w Legnicy ma kolor srebra. W naszej Galerii Satyrykon, „wypożyczanej” na ten czas organizatorowi legnickiego festiwalu Srebro, Galerii Sztuki, to między innymi kolor srebra połączonego z bursztynem. Na planszach w pierwszej sali można więc zobaczyć co nowego (najnowszego) w Światowej Stolicy Bursztynu – Gdańsku. Wystawa nosi przewrotny tytuł „Mimesis”, a zatem warto się przekonać, na czym dziś złotnicze naśladowanie rzeczywistości w połączeniu z poszukiwaniem nowatorskich rozwiązań polega.

A dalej, a właściwie „dalej i dalej” ( On and on and…) profesor Andi Gut i zaproszeni przez niego do udziału w wystawie goście: jego studentki i jego mistrz (profesor Rüdiger Lorenzen). Tak więc przechodząc od gabloty do gabloty można obserwować ewolucję szwajcarskiej biżuterii na przestrzeni trzech pokoleń. Czyli od pergaminu (czyżby humorystyczna ironia) przez plastik do metalu… I jakie wnioski? Nawet jeśli wiara w szczególną, magiczną moc należy do przeszłości (czy rzeczywiście?), to żaden wybitny artysta nie godzi się, by biżuteria pełniła funkcję wyłącznie dekoracyjną. Od Andiego Guta np. pochodzi porównanie odziaływania biżuterii do elektrosmogu.
A poza tym nie przestający zaskakiwać mimo dojrzałości nowoczesnością i subtelnością nauczyciele – mężczyźni i bardzo silne kobiety…

Między magią bursztynu a elektrosmogiem? (3)
prace Katrin Fuelner, Andiego Guta i Rüdigera Lorenzena (źródło – strona Organizatora)

Legnicki Festiwal SREBRO 2015
Termin: 28 kwietnia – 7 czerwca 2015
Kulminacja: 15 -16 maja

W Galerii Satyrykon:
Amberif Design Award 2015
On and on and…

Skip to content