Hanna Józefowska-Nawrot „Obrazy liryczne” (2)

Hanna Józefowska-Nawrot „Obrazy liryczne”

Od dziś w Galerii Satyrykon świat przede wszystkim mocno paradoksalny. Jakże często próbujący uwięzić okazuje się tu uwięzionym… Twarz maską, sen jawą (i na odwrót), sztuczność lub umowność – pulsującą życiem realnością.

Hanna Józefowska-Nawrot „Obrazy liryczne”
Hanna Józefowska-Nawrot: Klatka, Anioł nocy letniej, Zakochani

Ostentacyjna niewspółczesność dla podkreślenia nie tylko uniwersalności, ale właśnie aktualności? Programowe kopiowanie jako droga do oryginalności? Techniki oparte na powielaniu jako punkt wyjścia do tego, co unikalne i niepowtarzalne? A wreszcie – zgodnie z jakże ważną autorską podpowiedzią w tytule wystawy – dzieła plastyczne budowane na podobieństwo wiersza? Zgodnie z regułami skondensowanej mowy poetyckiej zderzające ze sobą szereg metafor i symboli, a zarazem wytrącające słowa, pojęcia, rzeczy, znane z przeszłości obrazy z typowych kontekstów i użyć?

Hanna Józefowska-Nawrot „Obrazy liryczne” (3)
Hanna Józefowska-Nawrot: Komunikacja, Otwartość, Pamięć, Demencja

Słowo (np. tytuł) jest sprawą ważną. Jego korelacje z obrazem artystka bada chętnie sama (np. w ramach swojej pracy doktorskiej) i ze swoimi studentami. Białoszewski (albo Demarczyk) i Szekspir chadzają pod rękę z Boschem i Memlingiem w służbie przekazywanych treści. Bo jak wspominała przy okazji jednej z wystaw Hanna Józefowska-Nawrot tzw. „treść” obrazów nie jest dla niej sprawą obojętną.

Ptaszyska, wampy i klatki przypomną może niektórym Małgorzatę Tabakę. Zanurzony w dawnych wiekach świat grafiki i upodobanie do nieco ostatnio zaniedbywanej przez artystów sztuki miniatury (a i exlibrisu) może Piotra Gojowego. Nota bene promotora obronionego z wyróżnieniem doktoratu artystki. W ogóle rzut oka na życiorys uświadamia bez pudła – mamy do czynienia z nieuleczalną prymuską. Ale – sądząc z twórczości – jakże sympatyczną. Czy osobiście również – można się będzie przekonać w już piątek na wernisażu…

Hanna Józefowska-Nawrot „Obrazy liryczne”
Galeria Satyrykon, Rynek 36
5.01-20.02.2016
wernisaż 8.01 (piątek), godzina 18.00. Zapraszamy
cykl „Spotkania z ilustracją” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

MKiDN
Skip to content