Satyrykon 2023: nagrody specjalne przyznane!

Po wyborze nagród regulaminowych przez satyrykonowe jury, przychodzi czas na przyznanie nagród specjalnych od Partnerów i Fundatorów.

Jedną z nagród specjalnych tradycyjnie przyznaje Prezydent Miasta Legnica, Tadeusz Krzakowski. Podobnie jak w poprzednim roku wyróżnił pracę kubańskiego artysty Aristidesa Estebana Hernadez Guerrero, znanego bardziej pod pseudonimem ARES. Wybór był dokonany bez wiedzy kto jest autorem pracy. Praca Kubańczyka mocno trafia we wszechobecny hejt w sieci i jest w swej tematyce bardzo wymowna i aktualna.

Swoją nagrodę przyznaje także Dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. Marta Bilejczyk-Suchecka wyróżniła pracę autorstwa Brady’ego Izquerdo Rodrigueza mówiącą o współczesnej „bitwie” pomiędzy social mediami a tradycyjnym czytelnictwem.

Jesteśmy z każdej strony otoczeni treściami i obrazami prezentowanymi w serwisach internetowych czy social mediach. Nieustannie potrzebujemy być na bieżąco, żeby czegoś nie ominąć. Niezmiennie zajmujemy tym też nasze umysły… Pozwólmy sobie na więcej chwil wytchnienia przy książce, która koi, rozwija i pozwala skoncentrować się na czytanej treści bez opcji scrollowania. Warto dbać o klasyczne formy czytelnictwa, bo uważność i skupienie w dzisiejszych realiach stają się luksusem, na który coraz rzadziej nas stać – swój wybór motywuje Marta Bilejczyk-Suchecka.

Nagrodzony autor, Brady Izquerdo Rodriguez, urodził się na Kubie, a obecnie mieszka w Irlandii. Pracuje jako grafik, ilustrator i twórca komiksów. Jako karykaturzysta często współpracuje z różnymi krajowymi i międzynarodowymi czasopismami. Zrealizował 12 indywidualnych ekspozycji i uczestniczył w ponad 70 światowych wystawach zbiorowych. Jego prace były prezentowane w katalogach najważniejszych międzynarodowych konkursów. Do tej pory zilustrował już 9 książek i wciąż pracuje nad kolejnymi projektami.

Od lat Satyrykon współpracuje z Muzeum Karykatury w Warszawie. Jednym z efektów tej partnerskiej współpracy jest wybór Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury. Tegoroczną nagrodę otrzymuje wrocławski artysta Jakub Kamiński za pracę zatytułowaną „Dzień dobry.”

Jakub Kamiński to projektant plakatów, ilustracji prasowych oraz okładek książkowych. Absolwent ASP we Wrocławiu. Uczy projektowania graficznego w Technikum nr 15 we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Dwukrotnie wyróżniony w konkursie Polish Graphic Design Awards.

Satyrykon jest bardzo mocno wspierany przez Fundację SATYRYKON. Prezesem Fundacji jest Elżbieta Pietraszko, która przez kilkadziesiąt lat organizowała Satyrykon. W imieniu Zarządu Fundacji Elżbieta Pietraszko przyznała Nagrodę Fundacji SATYRYKON im. Andrzeja Tomiałojcia dla pracy „Wild animals” niemieckiej artystki Ulrike Wodner.

Ulrike Wodner jest rysowniczką i rzeźbiarką. Studiowała projektowanie graficzne w Fachschule für Werbung und Gestaltung w Berlinie. Pracuje jako niezależny grafik dla telewizji oraz jako ilustratorka, rysowniczka i karykaturzystka. Od 2008 roku organizuje wystawy indywidualne i uczestniczy w wystawach zbiorowych, np. w wystawach German Caricature Prize, wystawach Galerie Komische Meister i Cartoon Lobby. Ulrike Wodner mieszka i pracuje w Lipsku.

Skip to content