Satyrykon 2014 – znamy werdykt jury

Grand Prix Satyrykonu 2014 otrzymał Sergey Sichenko z Izraela za pracę „Facebook” – rysunek wielu dobrze znany i doceniany już przez internautów, jednak nie stający dotychczas w konkursowe szranki.

- Wydaje się prosty, ale zawiera mnóstwo treści. Jest bardzo aktualny, bo facebook właśnie taki jest. Jego symbol został jednak w tym rysunku przewrócony, dzięki czemu praca nawiązuje formą do karmiącej wilczycy, symbolizującej starożytne imperium rzymskie. Które bardzo prężnie się rozwijało, ale upadło… Jednocześnie praca dotyka sztuki współczesnej, bo są w niej nawiązania do obrazu „Guernica” Picassa. Przy tym wszystkim rysunek jest bardzo nowoczesny, bo syntetyczny i czysty – tłumaczy prof. Marilena Nardi z Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, przewodnicząca Jury 37. Satyrykonu.

Temat facebooka podejmowany w ostatnich latach przez rysowników dość często poniekąd zdominował tegoroczny werdykt, ponieważ złote medale w kategorii żartu i satyry zdobyły również prace jemu poświęcone.

W kategoriach prasowej ciekawostki można potraktować fakt, że w skład Jury w tym roku weszły same kobiety, zaś nagrodzeni zostali sami mężczyźni. Ważniejsze, że – co podkreślali wszyscy wieloletni obserwatorzy Satyrykonu – poziom nadesłanych prac był zdecydowanie wyższy niż przed rokiem.

Na konkurs napłynęło 2244 prace 615 autorów z 50 krajów świata.

Werdykt jury
Nagrodzone prace
Indeks wystawy
Statystyka

Jury Satyrykonu 2014

Marilena Nardi Marilena Nardi (I) rzeźbiarka, ilustratorka, karykaturzystka, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji

Marina Bondarenko Marina Bondarenko (RUS) karykaturzystka

Agata Dudek Agata Dudek (PL) projektantka, ilustratorka, laureatka nagrody Grand Prix Satyrykonu 2009

Sabine Glaubitz Sabine Glaubitz (F) dziennikarka, kuratorka działań artystycznych

Anna Machwic-Adamkiewicz Anna Machwic-Adamkiewicz (PL) projektantka, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Elzbieta_Pietraszko Elżbieta Pietraszko (PL) autorka programu i organizator Satyrykonu 2014

Marlene Pohle Marlene Pohle (D) karykaturzystka, ilustratorka, wiceprezydent FECO (Federation of Cartoonists Organisations)

Kaja Renkas Kaja Renkas (PL) projektantka, plakacistka, wykładowca Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego