wszystko to żArt (3)

Wszystko to żArt czyli do 33 razy sztuka

Wysokie obcasy, ażurowe kabaretki, złożone w tanecznym pas nieco pulchne damskie nóżki, tak, w prowokacyjnie frywolny sposób, Magda Wosik zaprasza na swą wystawę w Muzeum Karykatury „Wszystko to żArt czyli do 33 razy sztuka”. Jest też rzeczą oczywistą, że w przypadku tej artystki dowcipnie eksponowany kobiecy wdzięk jest nierozerwalnie związany z ołówkiem zaostrzonym niczym przysłowiowa szpilka. Takim właśnie narzędziem przekłuwa, przygważdża i bierze pod obcas. Od wielu lat. Jednak bodaj w żadnym z dotychczas zaprojektowanych do własnych wystaw plakatów nie przyznała się do tego tak jawnie!

wszystko to żArt (3)

Pewnie wielokrotnie podczas tej wystawy widzom przyjdzie się zastanawiać, czy ta kabaretowa lekkość to po prostu dar boży, czy też jednak kryje się za nią katorżnicza praca klasycznej baletnicy. Na dodatek – nigdy się nie kończąca. Dość powiedzieć, że na planowanej pierwotnie przede wszystkim jako retrospektywa ze zbiorów Galerii Satyrykonu wystawie pojawia się wiele rzeczy przerobionych, w alternatywnych wersjach i sporo całkowicie nowych. A przecież w konkursie Magda Wosik bierze wiernie udział od 2006 roku i w Legnicy znajduje się wspaniały zbiór jej prac. Ku radości współczesnych i potomnych dodano  więc w folderze wystawy kilka ulubionych wspomnień.

wszystko to żArt (2)

Jeśli ktoś oczekiwał, że będzie pogodnie, błyskotliwie i elegancko – nie zawiedzie się. Ale zarazem jak różnorodnie. Nigdy zgryźliwie, ale chwilami bardzo mrocznie.

bz

wszystko to żArt (1)
Skip to content