Szpila Satyrykonu

Wręczamy Szpile!

Jak zdarzało się to już w przeszłości, również w tym roku podczas wernisażu otwierającego wystawę Satyrykon 2017 w Muzeum Karykatury uroczyście wręczymy Szpile Satyrykonu. Przypomnimy, że tegorocznymi laureatami są: Robert Górski i Maciej Stuhr, a nagrody przyznała kapituła w składzie: Artur Andrus, Magda Czapińska, Tomasz Olbratowski, Mirosław Ratajczak i Grzegorz Szczepaniak.

Ponieważ pierwszego z laureatów nominowało aż czterech członków kapituły, losy tej Szpili zostały natychmiast – już na tym etapie prac – przesądzone. I choć wielu z czytających przekona zapewne najbardziej lapidarne uzasadnienie – za „Ucho Prezesa”. I tyle – rozwińmy, że nagroda ta została również przyznana np. za kongenialny przekład z Naszego na polski, czyli Dobrej zmiany na Powrót do przyszłości. Można to porównać do rewolucji, jaką było przetłumaczenie Biblii z łaciny na języki narodowe. Tym samym Robert Górski został laureatem Szpili Satyrykonu po raz drugi (pierwszy raz w 2014 za Kabaret Moralnego Niepokoju i „Posiedzenia rządu”).

Macieja Stuhra nagrodzono za to, że podobnie jak rok temu spełnia w 100% wszystkie warunki, tyle że jeszcze bardziej! Otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i do świata oraz „chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności” Ma odwagę mówić to, co myśli. Uroczy artysta i przyzwoity człowiek.

Wśród nominowanych w tym roku znaleźli się również: Piotr Bukartyk, Mariusz Kałamaga, Wojciech Mann, Kabaret Mumio, Bartłomiej Misiewicz („za bycie muzą nr 1 dla prześmiewców”), Michał Ogórek, Mariusz Urbanek, „Szkło kontaktowe” i anonimowi twórcy internetowych memów.

Szpila Satyrykonu

Szpile Satyrykonu przyznajemy od 2013 roku za: otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności (by zacytować kilka uzasadnień z lat ubiegłych). Nagradzany nimi niepokorne Osobowości. Wyboru laureatów dokonuje corocznie zmieniająca się Kapituła Szpil Satyrykonu, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Dotychczas w skład jej weszli: Artur Andrus, Rafał Bryndal, Piotr Cieplak, Sylwia Chutnik, Magda Czapińska, Mikołaj Lizut, Grzegorz Miecugow, Tomasz Olbratowski, Wojciech Orliński, Andrzej Pacuła, Magda Piekarska, Marek Przybylik, Mirosław Ratajczak, Łukasz Rostkowski (LUC), Grzegorz Szczepaniak i Janusz Weiss. Niektórzy z wymienionych godzili się pełnić obowiązki kilkakrotnie.

Szpile do tej pory otrzymali: Maria Peszek i Marek Raczkowski (2013), Robert Górski i Tymon Tymański (2014), Michał Walczak i Maciej Łubieński jako twórcy „Pożaru w burdelu” oraz Maria Czubaszek (2015), Joanna Kołaczkowska i Wojciech Młynarski (2016). Statuetkę Szpili zaprojektował Leszek Michalski.

Skip to content