„Szkic ma moc!” – czyli dlaczego warto zainteresować się bazgrołami na kartce

Szkic to według jednej z definicji słownika języka polskiego „określenie wstępnej wersji dzieła sztuki, najczęściej odręcznego rysunku ołówkiem”. Nietrudno zauważyć, że zarówno przez twórców, jak i odbiorców, często traktowany jest jako beta wersja dopiero prowadząca w stronę właściwego działa. Jak się okazuje – całkowicie niesprawiedliwie. Twórcze bazgroły mogą równie dobrze stanowić niezależną wypowiedź artystyczną, o czym świadczą choćby dwie edycje „Szkic ma moc!” – siostrzanego konkurs satyrykonowych zmagań. (…)

Aktualnie trwa nabór prac do trzeciej odsłony konkursu na najlepszy szkicownik i z tej okazji porozmawialiśmy z jurorami ostatniej edycji – Tomaszem Brodą (pomysłodawcą wydarzenia), dr Anitą Wincencjusz-Patyną (historyczką i krytyczką sztuki) oraz Dobrosławą Rafalską (zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu). Zachęcamy do spróbowania swoich siły na tym niezwykle interesującym graficznym polu!

CAŁOŚĆ ARTYKUŁU I WYWIAD DOSTĘPNE TUTAJ: https://joemonster.org/art/66021#. Powyżej cytowany wstęp pochodzi z artykułu zamieszczonego na portalu joemonster.pl. Autorem artykułu i wywiadu jest nasz kolega – Michał Przechera z ekipy Legnickiego Centrum Kultury.

Jeśli chcecie spróbować swoich sił w konkursie na najlepszy szkicownik to zapraszamy do przesyłania swoich szalonych zapisków! Nabór prac trwa do 13 lutego 2023 r. – liczy się data stemple pocztowego/data nadana, więc do tego dnia można jeszcze szkicować, następnie szybko pakować i przesyłać swoje prace. Konkurs na najlepszy szkicownik nie jest poddany konkretnemu tematowi, więc dozwolona jest pełna frywolność w tematach. Tak samo jak w technice – mogą być to szkicowniki rysowane, malowane, wydzierane, szarpane czy nawet…haftowane!

Do zgłoszeń należy dołączyć kartę zgłoszenia: Szkic ma moc 2023

Prosimy również o zapoznanie się z Regulaminem konkursu: Szkic Ma moc 2023_regulamin

Skip to content