Ryszard Kaja 1

Ryszard Kaja (1962 – 2019)

Dzisiaj rano otrzymaliśmy bardzo smutną informację…. odszedł Ryszard Kaja – autor niesamowitych plakatów, człowiek o ogromnym poczuciu humoru, nasz Przyjaciel.

Urodzony w 1962 r. w Poznaniu, malarz, grafik, scenograf, dekorator wnętrz. Kontynuator rodzinnych tradycji artystycznych. Ojciec, Zbigniew Kaja był znanym grafikiem, scenografem i twórcą ponad 300 plakatów. Matka Stefania była ceramiczką i malarką. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP), dyplom z malarstwa otrzymał w pracowni malarstwa profesora Norberta Skupniewicza. Dla czołowych scen polskich projektował scenografie oraz kostiumy. Stworzył wizje plastyczne dla spektakli baletowych. Ostatnie lata jego twórczości zdominowało projektowanie plakatów. W swojej twórczości nawiązywał do plakatu wywodzącego się z najlepszych lat szkoły polskiej, bawił się konwencjami, nasycał swoje projekty emocjami i  fascynacjami podróżniczymi.

Ryszard Kaja to kolejny po Januszu Kapuście twórca, który zaprojektował plakaty do dwóch edycji Satyrykonu  w 2007 i 2015 roku. Stworzył także plakat na Legnica Cantat 46. Od dwóch lat mieszkał w Legnicy, miał tu wystawy indywidualne. W  Satyrykonie brał udział od 2013 roku, ale pierwszy raz laureatem został w 2017 roku(srebrny medal w dziale Tolerancja). Rok temu zdobył I nagrodę i złoty medal w dziale Empatia.

Jeszcze w tym roku miał zasiąść w satyrykonowym jury, jednak choroba pokrzyżowała te plany. Podczas obrad dzwonił, dopytywał jak przebiegają prace, obiecywał że spotkamy się w czerwcu. Nie zdążył…

Ryszard Kaja zmarł nad ranem 17 kwietnia w szpitalu w Legnicy. Miał 57 lat.

Tak trudno uwierzyć, że już go z nami nie ma…

Łączymy się w bólu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi wielkiego artysty.

Przypominamy wywiad, którego udzielił dla nas Ryszard Kaja w 2015 roku.

Skip to content