Poznaj laureatów Satyrykonu 2022

Z okazji 45-lecia Satyrykonu zapytaliśmy laureatów o to skąd biorą pomysły na daną pracę, czy uważają, że sztuka satyryczna może mieć wpływ na rzeczywistość oraz co zadecydowało, że zajmują się rysunkiem satyrycznym. Kody znajdują się pod pracami nagrodzonymi na wystawie pokonkursowej. Zachęcamy do skanowania i słuchania wypowiedzi laureatów tegorocznego konkursu. Wystarczy skanować kody dołączone do prac.

Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, prezentujemy linki do filmików.

Pomysł i realizacja: Małgorzata Dancewicz
Film: produkcja własna w domowym zaciszu Autorów

 

Amin Aghaei

Pochodzi z Iranu. Urodzony w 1980 roku w Isfahanie. Jest malarzem, rzeźbiarzem i rysownikiem. Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Teheranie. Jego prace były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach. Uczestniczył także w pracach jury krajowych i zagranicznych konkursów.

video

Piotr Depta-Kleśta

Urodzony w 1985 roku projektant graficzny i ilustrator. Asystent w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji w Akademii Sztuki w Szczecinie, której jest także absolwentem. Zdobywca ponad 60 nagród, uczestnik ponad 200 wystaw, w tym 20 indywidualnych.

Aristides Esteban Hernandes Guerrero (ARES)

Pochodzi z Kuby. Urodzony w 1963 roku w Hawanie. Tworzy głównie obrazy olejne i filmy animowane. Zdobył 133 międzynarodowe nagrody i zilustrował ponad 80 książek. W 2002 roku otrzymał Medal Kultury Narodowej. Z wykształcenia jest psychiatrą.

video

Franek Wolski

Urodzony w 1987 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje jako grafik komputerowy oraz zajmuje się malarstwem – głównie abstrakcyjnym. Jego wielką pasją jest muzyka – gra na instrumentach i tworzenie ilustracji dźwiękowych, między innymi do filmów.

video

Jarek Bujny

Grafik, projektant, artysta wizualny oraz plakacista. Ukończył studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kurator i organizator wystaw w Polsce, Kanadzie, Francji i Niemczech.

video

Mirosław Gryń

Rysownik urodzony w 1964 roku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją prasową, od 26 lat publikuje w „Polityce”.

video

Fuentes Hierrezuelo Carlos David

Pochodzi z Kuby. Urodzony w 1982 roku. W 2006 roku ukończył studia graficzne w Instytucie Projektowania w Hawanie. Laureat wielu nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Dwukrotnie był członkiem jury kubańskiego Biennale Humoru. Zajmuje się również ilustrowaniem książek.

Joanna Gębal

Urodzona w 1989 roku. Zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustruje magazyny i książki, tworzy animacje, projektuje wzory na tkaniny, opakowania produktów czy identyfikacje wizualne.

Paweł Kuczyński

Urodzony w 1976 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, uzyskał dyplom w zakresie rysunku. W 2005 wyróżniony jako odkrycie roku nagrodą ERYK Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

video

Jacek Lanckoroński

Zajmuje się ilustracją, rysunkiem satyrycznym, karykaturą, grafiką oraz malarstwem. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Specjalizuje się w satyrze społecznej i politycznej.

video

Yurii Levshyn

Urodzony w 1995 roku. Absolwent poznańskiego Collegium da Vinci. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową i ilustracją. Swoimi pracami mówi o rzeczach mu bliskich i codziennych. W jego grafikach często można dostrzec komentarz dotyczący aktualnych i ważnych wydarzeń.

video

Saman Torabi

Pochodzi z Iranu. Urodzony w 1981 roku w Teheranie. Ukończył studia z konserwacji zabytków w Isfahan University of Art. Pracuje jako ilustrator, rysownik i grafik. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Sztuki i Architektury w Isfhan. Laureat licznych wyróżnień i nagród w międzynarodowych konkursach.

video

Norbert Sarnecki

Mistrz formy przestrzennej. Absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby poznańskiej ASP, na której w 2010 roku uzyskał tytuł doktora. Stworzył dziesiątki zachęcających do refleksji rzeźb, posągów i statuetek. Jest laureatem wielu nagród i ma na swym koncie udział w licznych wystawach krajowych oraz zagranicznych.

video

Agim Sulaj

Urodzony w 1960 roku w Albanii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Tiranie. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace prezentowane były między innymi w galeriach we Włoszech, Grecji, Turcji, Francji, Anglii czy Belgii.

video

Jugoslav Vlahović

Serbski ilustrator i fotograf urodzony w 1949 roku. Ukończył Akademię Sztuk w rodzinnym Belgradzie, gdzie obecnie jest profesorem projektowania graficznego. Nagradzany w międzynarodowych konkursach, na całym świecie zaprezentował ponad 60 wystaw indywidualnych. Były muzyk rockowy i autor okładek płyt.

video

Skip to content