Pokonkursowa wystawa Satyrykon 2022 w Bolesławieckim Ośrodku Kultury

We współpracy z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki, mamy przyjemność ponownie otworzyć dla Państwa pokonkursową Międzynarodową Wystawę Satyrykon – Legnica 2022.

W 2022 roku Satyrykon obchodził jubileusz 45-lecia powstania i do tej pory jest jedynym i najstarszym tego typu konkursem organizowanym w Polsce. Na ubiegłoroczny 45. Satyrykon zgłoszono 2500 prac 764 autorów z 65 krajów świata. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 188 prac. Prace oceniano w dwóch kategoriach – ŻART i SATYRA oraz w ramach zadanego tematu – SZKOŁA.

Grand Prix Satyrykonu 2022 zdobył artysta pochodzący z Kuby, Carlos David Fuentes Hierrezuelo, którego zwycięska praca odnosi się do problemu braku równouprawnienia kobiet w różnych kulturach. Prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej dotykają wielu ważnych problemów, takich jak edukacja, szkoła czy religia i często są odzwierciedleniem różnych nastrojów społecznych i stanowią celny komentarz do bieżących wydarzeń na świecie.

Na wystawie zobaczyć można prace znanych artystów, takich jak: Mirosław Gryń (Polska), Agim Sulaj (Włochy), Jugoslav Vlahović (Serbia), Paweł Kuczyński (Polska), ARES (Kuba).

Wystawa była prezentowana w Legnicy i Muzeum Karykatury w Warszawie. Bolesławiecka odsłona wystawy Satyrykonu będzie już ostatnią okazją do obejrzenia ubiegłorocznej wystawy. Prace zakwalifikowane do niej wybierało międzynarodowe jury w składzie: Szymon Szymankiewicz (Polska) – przewodniczący, Vasco Gargalo (Portugalia), Janusz Kapusta (Polska), Ali Miraee (Iran), Peter Nieuwendijk (Holandia), Kaja Renkas (Polska), Anita Wincencjusz-Patyna (Polska).

Projekt plakatu i oprawy plastycznej Satyrykon 2022 wykonał Grzegorz Myćka, który został laureatem nagrody Grand Prix tegorocznej edycji konkursu Satyrykon.

Skip to content