nagroda legnickich dziennikarzy 1

Nagroda legnickich dziennikarzy przyznana!

Satyrykon 2019

nagroda legnickich dziennikarzy

im. ANDRZEJA WALIGÓRSKIEGO

(27. edycja)

Zgodnie z satyrykonową świecką tradycją, legniccy dziennikarze spotkali się już po raz 27. aby wybrać nagrodę im. Andrzeja Waligórskiego. Dziennikarskie jury wybiera dzieło spośród polskich artystów, które odpowiada dewizie Patrona nagrody: nie kopać leżącego, nie huśtać się na wiszącym, ale tępić głupotę we wszystkich jej przejawach.
Niemal jednogłośnie zwyciężyła grafika Bartosza Bieniasa „Dzik” odnosząca się do głośno komentowanego w mediach odstrzału tych zwierząt.
Przewodniczący jury, Grzegorz Żurawiński, zwrócił uwagę na istotę problemu przedstawionego przez Bieniasa: „Ta praca dotyczy bardzo ważnej sprawy – bezmyślności urzędniczej zakładającej, że problem można rozwiązać poprzez strzelanie, wycinanie czy inną ingerencję w środowisko. Zamiast dbać o naturę często wybieramy drogę na skróty, czemu autor się sprzeciwia”.
Tym razem nie wygrała praca dotycząca niezwykle popularnych ostatnio spraw politycznych czy religijnych. „Chyba jesteśmy już trochę tym znudzeni. Wszędzie jest pełno tych tematów, więc potrzebujemy odrobiny świeżości. Satyra nie musi być śmieszna – to nie kabaret. Satyra musi być impulsem do przemyśleń, czasami nawet gorzkich. I dokładnie taki jest wybrany przez nas rysunek” – dodał Żurawiński.

Zwycięski autor, Bartosz Bienias,  to dwudziestopięciolatek urodzony w Bochni. Student krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku grafika. Absolwent wiśnickiego Plastyka na kierunku ceramika artystyczna. Pasjonat fotografii , w szczególności jej szlachetnych technik oraz serigrafii.

PROTOKÓŁ

z posiedzenia jury 27. edycji nagrody im. Andrzeja Waligórskiego

SATYRYKON Legnica – 2019

7 marca 2019

Jury w składzie:
Andrzej ANDRZEJEWSKI –  Radio Wrocław
Maciej BISKUP – TV Regionalna
Andrzej CZERWIAK –  operator TV
Katarzyna GUDZYK –  dziennikarz
Artur GUZICKI –  pisarz
Ewa JAKUBOWSKA –  e-legnickie.pl
Piotr KANIKOWSKI –  24legnica.pl
Karolina KURCZAB –  Radio Wrocław
Wojciech OBREMSKI –  lca.pl
Paweł PAWLUCY – Regionfan.pl
Honorata RAJCA –  dziennikarz
Lilla SADOWSKA –  lca.pl
Dawid STEFANIK –  tulegnica.pl
Mariusz WITKOWSKI –  tulegnica.pl
Grzegorz ŻURAWIŃSKI –  gazeta Teatralna @KT

Po obejrzeniu rysunków autorów polskich – zgodnie ze świecką satyrykonową tradycją – postanowiło jednomyślnie przyznać tegoroczną nagrodę rzeczową wraz z dyplomem autorstwa JANKA JANOWSKIEGO dla BARTOSZA BIENIASA za pracę “Dzik”.

Tym samym BARTOSZ BIENIAS zostaje zobligowany do przygotowania dyplomu dla laureata nagrody im. Andrzeja Waligórskiego, która zostanie przyznana w następnej edycji konkursu SATYRYKON –  Legnica 2020.

nagroda legnickich dziennikarzy 1
Bartosz Bienias „Dzik”
nagroda legnickich dziennikarzy 4
Dziennikarskie Jury w pełnym składzie
nagroda legnickich dziennikarzy 5
Grzegorz Żurawiński prezentuje nagrodzoną pracę
Skip to content