Medal i inne (2)

Medal i inne

Na jego widok usta od rozciągają się w uśmiechu. Wszyscy od razu wiemy, o co chodzi? O te kartki, które wylądowały w koszu, zanim narodził się ten najlepszy pomysł? I co – teraz złośliwie czy triumfalnie wracają do twórcy jak bumerang?
Przypomina mi się rozmowa, jaką Tomek Broda i Magda Wosik wiedli podczas przygotowań do wrocławskich „Skłonności do ostrości”. O penetrowaniu kątów szuflad,  porzuconych szkicowników, może i koszy nie śmiecie swych studentów, bo właśnie tam często się kryje to, najprawdziwsze, najciekawsze i najlepsze. Walnijmy z grubej rury: czy ta prawda dotyczy tylko nie do końca jeszcze świadomych i artystyczne uformowanych studenckich duszyczek? A może cała satyra to właśnie rodzaj sztuki, która żywi się takim koszem.

Tomek Broda mięciu kartek już dawno nadał zupełnie nowy wymiar. Do Magdy Wosik właśnie w tym roku papierowa kula powraca z najszlachetniejszym, złotym połyskiem Grand Prix. Ciekawe, co z tego dalej wyniknie.

Medal i inne (3)
Medal Satyrykonu 2017
Projekty Antoniego Grabowskiego dla Satyrykonu zawsze wyróżniała ascetyczność, nowoczesność i znakomity w swej prostocie pomysł. Niezwykle eleganckie, na granicy abstracji obiekty, kierowały również myśli w stronę zabawnej anegdoty. Ich idealnie wymodelowane kształty i wypolerowane powierzchnie nie tylko odbijały, skupiały jak w soczewkach lub deformowały otaczający świat, ale też nieodmiennie sugerowały perfekcję. Znając niezwykłą skromność artysty – raczej przypisywaną tym, do których trafią te trofea. A tu nagle taki symbol niedoskonałości czy może gest domniemanej niemocy. Artyście znów się udało nas zaskoczyć! A oto pozostałe niespodzianki:
Medal i inne (1)
Dyplom Satyrykonu 2017 autorstwa Janusza Kapusty
Medal i inne (4)
Nagroda dziennikarzy legnickich
Medal i inne (2)
dyplom Tomasza Wiatera
Medal i inne (5)
Projekty tablic Tomasza Brody
Medal i inne (6)
Odlewy tablic Tomasza Rossa
Skip to content