Marianna Oklejak "Cuda wianki" (2)

Marianna Oklejak „Cuda wianki”

Tylko pozornie muzyka nie jest tu tematem  głównym. Marianna  Oklejak, nałogowa wielbicielka  radiowej dwójki, koncertów i festiwali przyznaje, że właśnie muzyka tradycyjna – szorstka, żywiołowa, niekomercyjna doprowadziła ją do folkloru. Oglądając blog artystki (proszę zajrzeć koniecznie) łatwo się przede wszystkim uzależnić od jej rysunkowych ”reportaży” z rozmaitych wydarzeń muzycznych. Po pierwsze bywa tam, gdzie bywać warto. I naprawdę warto wszystkiego tego, czego ona słucha, posłuchać. Po drugie uderza sposób, w jaki skrajnie upraszczając – trafia w sedno, a zarazem oddaje sporo “dokumentalnych”, rzeczywistych  szczegółów. Nie skąpi przy tym poczucia humoru. Specjaliści (Anita Wincencjusz-Patyna) wywodzą ilustrację Marianny Oklejak z rysunku satyrycznego. Jej karykatury – w pobliżu Galerii Satyrykon tak nazwijmy portrety muzyków z pewnością zadowolą również wybrednych wielbicieli tej sztuki. Nie poprzestając więc na pokazanych na wystawie migawkach z Festiwalu Chopinowskiego i  Unsoundu (2016) proszę spojrzeć koniecznie (na wspominanym już blogu artystki) np. na wielką Genowefę Lenarcik. Albo ten wspaniały Wacław Zimpel z khaenem  przedstawiony jako medium,  które  łączy fundamentalne opozycje, jakieś dwa zdawałoby się niemożliwe do połączenia światy. Czyż nie przychodzi tu trochę na myśl Bach i organy?

Marianna Oklejak "Cuda wianki" (1)
Marianna Oklejak „Cuda wianki”

Wydaje się, że ilustrację Marianny Oklejak z muzyką naprawdę łączy wiele.  Może to jednak stąd ta podkreślana przez recenzentów  “komiksowa” dynamiczność? Ten zarażający rytm, który wraz z tekstem Przemysława Wechterowicza porwał bez reszty małych i dużych czytelników.  W trakcie lektury “Bum, bum, bum” podobno wszyscy podśpiewują i postukują nóżką.  To samo znajdziemy w autorskiej książce Marianny Oklejak o folklorze.

Marianna Oklejak "Cuda wianki" (3)
Marianna Oklejak „Cuda wianki”

Dlatego “Cuda wianki”, ich autorkę i jej blogi  szczególnie polecamy legnickim melomanom. Wszystkim tym, którzy  w Galerii Satyrykon kupują bilety na koncerty. Reszta, która już twórczość Marianny Oklejak zna albo o niej słyszała (a jest o niej naprawdę głośno), na pewno i tak się zjawi…

Marianna Oklejak "Cuda wianki" (2)
Marianna Oklejak „Cuda wianki”

Marianna Oklejak „Cuda wianki”
Galeria Satyrykon, Rynek 36
wernisaż wystawy : 17 marca, godz.18.00

Marianna Oklejak "Cuda wianki" (4)
Skip to content