Maria Ekier w Galerii Satyrykon

Od dziś w Galerii Satyrykon wystawa naprawdę wyjątkowa. W ramach składających się już w rodzaj cyklu prezentacji prac polskich ilustratorów – ilustracje Marii Ekier. Kiedy kilka lat temu powierzono jej zadanie dopełnienia obrazem nowego, zaktualizowanego wydania “Baśni polskich” – a takie decyzje kształtują gust i wyobraźnię narodową na pokolenia – profesor Grzegorz Leszczyński nazwał ją “pierwszą Damą grafiki książkowej”. Nad wyraz trafnie – skoro od tego momentu wszyscy ten slogan powtarzają.

“Klasa i elegancja”. “Ulotność na granicy niematerialności, przejrzystość, blask i świetlistość”, a drugiej strony “zmysłowość”. A także “nieoczywistość, ironia (i autoironia), finezja, dowcip” te słowa w opisach krytyków pojawiają się najczęściej. Przy okazji spotkania autorskiego w Białymstoku najszczersza, dziecięca obserwatorka dodała jeszcze jedno: “ilustruje książki nie tak komputerowo, ale jakoś tak… ręcznie”. Właśnie też z tego powodu wystawa w Galerii Satyrykon jest szczególną okazją. Całej urody tworzonych przez Marię Ekier obrazów (akwarela, pastel, tusz, czasem odrobina kolażu) nie oddają skądinąd bardzo pięknie wydane książki. Zobaczenie ich w oryginale zmienia wiele wcześniejszych wyobrażeń. Zatem zapraszamy do Galerii Satyrykon i prosimy o potraktowanie tych odwiedzin jako wstępu do wernisażu i spotkania z Artystką, które tym razem odbędzie się nie na początku, ale pod koniec wystawy.

Znany nam dobrze z ilustracji dowcip i błyskotliwość Maria Ekier ujawnia również w dziedzinie słowa. Przytoczmy na koniec choć dwa “bon moty” z wywiadów:
Jak rysuję wilka rosną mi pazury…
Ilustracja to sztuka męczenia, ale tak, aby nie było tego widać…
Przewrotne motto do jednej z autorskich książek Marii Ekier – zbioru limeryków “Złotouste zero w zenicie” – pozostawiamy zaś wszystkim wielbicielom książkowej ilustracji do indywidualnych rozważań:
Rzekł śledź posępnie drapiąc się w ości, że alfabet jest omegą ludzkości.

Maria Ekier w Galerii Satyrykon

Maria Ekier folder wystawy PDF

Maria Ekier „Molom, myszom i kocurom…”
Galeria Satyrykon
Legnica, Rynek 36
23.02 – 16.04.2016
Z przyczyn niezależnych od organizatora i artystki planowany na 26 lutego wernisaż został przeniesiony na 1 kwietnia.

cykl „Spotkania z ilustracją” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Skip to content