Lazarek w Kremnicy

Dziś mija dokładnie miesiąc od czasu, gdy Małgorzata Lazarek zdobyła Złotego Gąsiora (Zlatého Gunára), a naoczny świadek tych wydarzeń, dyrektor LCK, Grzegorz Szczepaniak obiecał przekazać bogatą dokumentację fotograficzną… Dłużej czekać nie sposób, a przynajmniej można obejść mały jubileusz. Sama laureatka w Kremnicy być nie mogła, zbyt zajęta malowaniem obrazów na monumentalną wystawę do Niemiec, ale festiwal zna z 2010 roku. Wówczas zaś to samo trofeum zdobyła Agata Dudek. Przeglądanie kilka lat wstecz archiwów Kremnickych Gagów wydaje się wskazywać, że choć było kilka nominacji, to chyba dotychczas jedyne dwie kobiety obdarowane Złotym Gąsiorem w dziedzinie karykatury i dzieł plastycznych. Mający swoją wagę (metaforycznie, ale i dosłownie) ptaszek „przyleciał” już do Katowic. Nieco na przekór tradycyjnym gęsim porom lotów i kierunkom, ale Małgosia przyznaje, że do gęsi ma szczęście: przyciąga je i przechodzi płynnie od jednej do drugiej.

Lazarek w Kremnicy

Kremnicke Gagy i Satyrykon od lat łączą serdeczne stosunki i współpraca. Twórcom festiwalu gratulujemy 35-lecia i życzymy następnego, równie udanego. Przypomnijmy też, że laureaci Satyrykonu (czy to zbiorowo czy indywidualnie) byli tam wielokrotnie nominowani do nagrody i prezentowani w ramach festiwalu, a Zlatého Gunára w przeszłości zdobył również Janusz Kapusta. Wśród rysowników nominowanych w tym roku, również trzej „znajomi” – Tsocho Peev, Istvan Kelemen, o Bretislavie Kovariku już nie wspominając.

Foto póki co „złupione”, ale nie ustajemy w nadziei, że kiedyś się dowiemy, jak to w detalach wyglądało. Na wystawie były podobno najbardziej uniwersalne prace bez podpisów…

http://www.gagy.sk/galeria:foto-2015:vystavy-2015

Skip to content