Kolejne nagrody specjalne przyznane – Satyrykon 2022

Nagrody specjalne są co roku przyznawane po jury konkursu Satyrykon. Spośród prac, które uzyskały nominację do nagrody, swoje specjalne wyróżnienia przyznają kolejno: Fundacja SATYRYKON (o tej nagrodzie już ostatnio pisaliśmy), Prezydent Miasta Legnicy, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury oraz dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

Prezydent Miasta Legnicy – Tadeusz Krzakowski – w tym roku wyróżnił pracę kubańskiego artysty Aristidesa Estebana Hernadez Guerrero, znanego bardziej pod pseudonimem ARES. Jego praca bardzo mocno nawiązuje do obecnej sytuacji – wojny dezinformacyjnej i cyfrowej, której teraz szczególnie doświadczamy.

Z kolei na dyrektora Legnickiego Centrum Kultury spadła niełatwa decyzja – choć tylko pozornie. Jak czytamy w regulaminie – dyrektor swoją nagrodę specjalną przyznaje dla najlepszej fotografii. Jednak wśród 188 prac, które jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej….nie wybrano w tym roku żadnej fotografii.  Z tego powodu Grzegorz Szczepaniak postanowił wyróżnić rzeźbę Norberta Sarneckiego, zatytułowaną „Porwanie Europy”:

– Praca Norberta Sarneckiego od razu rzuciła mi się w oczy. Znakomicie zaprojektowana i wykonana, zabawna a przy tym skłaniająca do refleksji. Ma więc wszystko, co sobie w Satyrykonie cenimy. Cały czas ocierała się o nagrodę, na którą w pełni zasługuje. Cieszę się, że jest to nagroda dyrektora LCK – tak uzasadnia swój wybór Grzegorz Szczepaniak.

Ostatnią – co nie znaczy, że mniej ważną! – nagrodę specjalną przyznał dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie. Trafiła ona do Joanny Gębal za pracę zatytułowaną „Lekcja”.
Joanna Gębal zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.Ukończyła wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustruje do magazynów, książek, animacji, projektuje wzory na tkaniny, opakowania produktów oraz identyfikacje wizualne.
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury to już wieloletnia tradycja ale w tym roku po raz pierwszy przyznał ją pan Paweł Płoski, który stanowisko dyrektora objął od stycznia.

Skip to content