Katarzyna Bogucka w Galerii Satyrykon

W świecie ilustracji Katarzyny Boguckiej nikomu już przedstawiać nie trzeba. Dobra passa artystki trwa. Jej wyrazem są wzmianki w prestiżowych międzynarodowych wydawnictwach, nagrody, a przede wszystkim sygnalizowane na różne sposoby zainteresowanie i sympatia czytelników.

Katarzyna Bogucka w Galerii Satyrykon
Aleksander Fredro Małpa w kąpieli il. Katarzyna Bogucka

Dzięki niej najważniejsze postaci polskiej literatury dziecięcej – Stefek Burczymucha, małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł zyskały nowoczesne, a zarazem nawiązujące do zapamiętanej z własnego dzieciństwa tradycji oblicze, stając się wygodnym pomostem między różnymi pokoleniami. Dzięki jej autorskiej propozycji „Lala Lolka” mali wrażliwi chłopcy mogą się poczuć bezpieczni i doceniani. To ona wreszcie dowcipnym cyklem plakatów „Rady nie od parady” upomniała się o wcale nieutraconą w latach socjalistycznej szarzyzny kobiecość naszych mam i babć, dostrzegając przy okazji w charakterystycznych zestawieniach kolorystycznych nie biedę, ale prawdziwą elegancję. Bo luksu­sowego wampa, może bardziej z Tadeusza Gronowskiego niż z Tamary Łempickiej, w kobiecie nie zniszczą żadne okoliczności. Nawet Maciek każący gotować pierogi.

Katarzyna Bogucka w Galerii Satyrykon (2)
Katarzyna Bogucka „Rady nie od parady”, Katarzyna Świeżak i Katarzyna Bogucka „M.O.D.A”

Ona wraz z Katarzyną  Świeżak przeprowadziła nas przez historię mody (M.O.D.A) w taki sposób, że chce się to oglądać i czytać nie tylko dziewczynkom, ale i kobietom. Nawet tym kompletnie modą niezainteresowanym.  A teraz, w związku z najnowszą przygotowaną książką, w Galerii Satyrykon pomysłowo wiedzie nas przez historię Polski.  Styl uprawianej przez Katarzynę Bogucką karykatury – bo przecież właśnie z życzliwej karykatury między innymi twórczość ta wyrasta – może przypomni komuś w Legnicy… Tomasza Brodę. A co tam, dodajmy na koniec analogię zupełnie inną niż te zazwyczaj przywoływane.
Do wszelkich szczegółów wrócimy niebawem.

Katarzyna Bogucka w Galerii Satyrykon (3)
Katarzyna Bogucka „Królowie”
Skip to content