JERZY FLISAK w Alei Gwiazd Satyrykonu

W tym roku w legnickiej Alei Gwiazd Satyrykonu pojawia się nowa tablica pamiątkowa. Poświęcona została Jerzemu  Flisakowi (1930-2008), rysownikowi, ilustratorowi, scenografowi, jednemu z najbardziej cenionych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Wykreowane przez warszawskiego artystę  postacie: krasnoludki („Krasnoludki są na świecie”), Pimpuś  Sadełko czy Bobik („Co robi nasz Bobik?”) są z nami od dziecka.

projekt tablicy: Tomasz Broda

Flisak debiutował jako student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w konkursie tygodnika „Szpilki”. Z pismem łączyła go potem wieloletnia współpraca, był  m.in. jego redaktorem graficznym. Swoje rysunki publikował także w „Świerszczyku”, „Płomyczku”, „Polityce”, „Świecie” czy „Przeglądzie Kulturalnym”. Jerzy Flisak zajmował się nie tylko satyrą,  realizował również filmy animowane, był cenionym twórcą plakatów filmowych, stworzył między innymi wspaniałe postery do amerykańskich  westernów. W 1962 roku otrzymał nagrodę nowojorskiego Art Directors Club za plakat do filmu „Hitman”.

Swoje ilustracje tworzył pewną, czasem finezyjną, cienką linią lub prowadzonym od niechcenia, niedbale grubym pędzlem. Powstałe prace są źródłem ogromnej mocy, a lekkość operowania kolorem i niewyczerpany humor pozwalały artyście uzyskać niesamowitą rozmaitość kreacji powstałych zawsze w oparciu o grę aluzji i skojarzań intelektualnych. 

Prace Jerzego Flisaka wielokrotnie prezentowane były   w warszawskim Muzeum Karykatury oraz na całym świecie  – między innymi w Kanadzie, Libanie, Włoszech czy Szwecji.

Odłnięcie Tablicy i inauguracja wystawy plenerowej zaplanowane są 16 czerwca o godz. 17.00. Tablicę odsłonimy przy rzeźbie Filipka na ul. NMP.

Wystawa plenerowa znajduje się w samym rynku Legnicy (plac przed „śledziówkami”) i będzie trwać do 28 lipca 2023 r.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Dziękujemy naszemu Partnerowi za pomoc i przekazanie prac do przygotowania ekspozycji.

Skip to content