(przy okazji wystawy w Muzeum Karykatury)
Z zainteresowaniem czekaliśmy na tę wystawę. Ze zdumieniem wysłuchaliśmy audycji o niej. Pojawiły się miłe słowa o Legnicy i Satyrykonie – dziękujemy. Ale słuchając pytań prowadzącego audycję zdaliśmy sobie sprawę, że z legnickiej perspektywy wygląda to zupełnie inaczej! Bułgaria, jej dowcip i rysunek satyryczny egzotyczne, nieznane lub niezrozumiałe? Wolne żarty!
audycja o wystawie Karykatura bułgarska
Muzeum Karykatury o swojej wystawie
Począwszy od 1985 roku byli na każdej satyrykonowej wystawie. W połowie lat 80. byli prawdziwą potęgą – np. w 1986 roku do wystawy zakwalifikowało się 25 rysowników bułgarskich.
Ałły i Czawdara Georgiewych, Valentina Georgieva, Rumena Dragostinova, Ivailo Tsvetkova (i wielu innych) w Legnicy przedstawiać nie trzeba, ponieważ są oni autorami najbardziej kojarzonych z Satyrykonem dzieł i do nich często trafiały najważniejsze nagrody. Myśl o zbiorowej wystawie po prostu nasuwała się sama (ta ze zbiorów Domu Humoru i Satyry w Gabrowie odbyła się w 2010).
W Galerii Satyrykonu mamy prace blisko 90 wspaniałych artystów tej narodowości (niektórych – w wieloletnim przekroju). Przy tej okazji przypomnijmy na razie maleńki fragment.

Valeri Alexandrov Satyrykon 2012

Stefan Despodov Satyrykon 2005

Rumen Dragostinov Satyrykon 2009 (brązowy medal)

Valentin Georgiev Satyrykon 2008 (Grand Prix)

Ałła i Czawdar Georgiewi Satyrykon 1986 (nagroda redakcji „Szpilek”)

Chavdar Kristev Satyrykon 1986

Tchavdar Nikolov Satyrykon 2000

Ivailo Ninov Satyrykon 1986

Tsocho Peev Satyrykon 1993

Trayko Popov Satyrykon 2012

Ivailo Tsvetkov Satyrykon 2009 (wyróżnienie)