Kalendarz SATYRYKON 2020
Galeria Satyrykon w Legnicy to bardzo ważne miejsce na kulturalnej mapie Polski już choćby dlatego, że jako jedna z niewielu rodzimych placówek wystawienniczych poświęca swoją uwagę i przestrzeń szeroko rozumianej ilustracji i jej twórcom.
Best of SATYRYKON w Lübbenau
Jesień w niemieckim mieście Lübbenau będzie pod znakiem Satyrykonu. Od września do listopada tego roku w ratuszu prezentujemy najlepsze prace w czterdziestoletniej historii najstarszego konkursu satyrycznego w Polsce.
Szpile Satyrykonu 2019 przyznane!
Satyrykonowi od początku towarzyszyły działania wykraczające poza sztuki plastyczne. Do tej tradycji nawiązuje również niniejsza, stosunkowo „młoda” w porównaniu z 42-letnią tradycją imprezy, inicjatywa nagradzania niepokornych inspirujących Osobowości.
Ilustracje do czytania
Czarny sen dyrektora artystycznego babskiego pisma: naczelna wciska nam artykuł o żylakach. Dzizas! Gorzej by było chyba tylko o łupieżu. Przed oczami przelatują wam widoki obolałych kończyn dotkniętych tą mało estetyczną przypadłością.
Animacje filmowe Wiesława Zięby w Galerii Satyrykon
Wiesław Zięba – grafik, satyryk, rysownik, reżyser filmów animowanych. Debiutował w 1972 w tygodniku „Szpilki”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od roku 1983 w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie.
Wygrać Satyrykon to jak zostać królem strzelców ligi hiszpańskiej
Urodzony w 1979 roku w irańskim Teheranie artysta zdobył Grand Prix tegorocznej edycji Satyrykonu – stworzona przez niego praca „Komuniści!” błyskawicznie przykuła uwagę jurorów, a jej polityczny wydźwięk był głośno komentowany zarówno przez komisję, jak i miłośników satyry. Seyed Ali Miraee osobiście odebrał tę niesamowicie ważną dla niego nagrodę, a podczas pierwszej wizyty w Legnicy
Śrut nocnej ciszy…
Bartosz Bienias – Najlepszy Debiut Satyrykonu 2019 oraz laureat nagrody legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego Reguły wyboru laureata dziennikarskiej nagrody Satyrykonu im. Andrzeja Waligórskiego są równie pokręcone, jak barwna i już 42.letnia historia tego legnickiego festiwalu żartu i satyry. Już sam fakt, że jurorem może być każdy żurnalista, który pojawi się przy stole z rozłożonymi rysunkami, wydaje się dziwaczny.
42. edycja Satyrykonu
Miniony weekend (14-16 czerwca) to weekend pod znakiem Satyrykonu. Rozpoczęliśmy w piątek barwnym korowodem, który zaprowadził nas do rzeźby Filipa. Tu nastąpiło odsłonięcie tablic poświęconych Marii Czubaszek i Zdzisławowi Smektale. Odsłonięcia tablicy pani Marii dokonał jej mąż, Wojciech Karolak, znakomity jazzman – był to najbardziej wzruszający moment tego dnia. Następnie udaliśmy się na funnyfoodową scenę,
Jubileusz na cztery ręce
Jubileusz na cztery ręce, czyli 20 lat Satyrykonu Małgorzaty Lazarek i Przemysława Dunaja Termin: 12 VI – 21 VII 2019Wernisaż: 14 VI 2019 r. (piątek), godz.19.00Miejsce: Galeria RING, Rynek 12 O wystawie Wystawa składa się z dwóch indywidualnych prezentacji Małgorzaty Lazarek i Przemysława Dunaja. Punktem wyjścia proponowanej narracji jest spotkania autorów na Satyrykonie w 1999 roku.