W Galerii Satyrykon odbył się 18 września wernisaż wystawy „Ostrze przez poduszkę”, znakomitej autorki Izabeli Kowalskiej – Wieczorek.
To wystawa wyjątkowa. Artystka – poprzez swoje świetne prace – reaguje bowiem na problemy współczesnego świata: przemoc, zmiany klimatyczne czy okrucieństwo wobec zwierząt, które prywatnie bardzo kocha.
– To wrażliwe, mądre, pełne uczuć istoty. Niestety my, ludzie, często tej miłości nie rozumiemy i nie doceniamy, dlatego nie waham się krzyczeć swoimi pracami w obronie naszych czworonożnych (i nie tylko) przyjaciół – mówi artystka.
I tłumaczy m.in. wymowę znajdującego się na legnickiej wystawie rysunku, przedstawiającego zamkniętego za kratami, wyraźnie smutnego wilka, otoczonego tłumem „czerwonych kapturków”, z których każdy ma ze sobą jakiś smakołyk dla zwierzaka.
– Narysowałam tę pracę na konkurs organizowany przez Animal Cartoon, dotyczący życia dzikich zwierząt w ogrodach zoologicznych. Nam, ludziom, często się wydaje, że potrafimy dzikim zwierzętom dać szczęście, zapewniając im dobre jedzenie i ”dach nad głową”. Tymczasem te dzikie istoty potrzebują wolności, przestrzeni, polowań, życia zgodnego ze swoją naturą. Tylko wtedy są naprawdę szczęśliwe, czego ludzie często nie potrafią zrozumieć – mówi Izabela Kowalska – Wieczorek.
Wystawa, którą do końca października można bezpłatnie oglądać w Galerii Satyrykon, zbiera znakomite opinie. Sam Tomasz Broda napisał o autorce:
„Ukłucie satyrycznej szpili łagodzi znieczuleniem. Jak w rysunku z torreadorem, który wbija kolejne ostrza w grzbiet byka, osłonięty poduszką. Miękka kreska i pastelowe kolory pozwalają artystce w bezpieczny sposób dotknąć najważniejszych problemów współczesności (…). Wśród tematów pojawiają się: wojna, susza, wycinka drzew, uzależnienie od elektronicznych mediów, a nawet trwająca właśnie pandemia. Ale jest też o tym, co ponadczasowe i dające nadzieję: jak potrzeba bliskości, przyjaźni czy miłość i prawdziwe oddanie. Najciekawsze efekty Kowalska-Wieczorek osiąga, kiedy udaje się jej precyzję wykonania połączyć z syntezą przekazu, tak jak na rysunku z jeżem, który uznał szczotkę za swoją przyjaciółkę i usiadł naprzeciw niej do kolacji, przynosząc jej w prezencie jabłko (…). Prace Kowalskiej-Wieczorek to też popis ilustracyjnej precyzji, widocznej w każdym szczególe: korze drzewa, mrowiu liści, zabałaganionym pokoiku zapalonego rowerzysty, czy wielkomiejskiej panoramie.
Pomysł, z którym inny artysta rozprawiłby się kilkoma zaledwie kreskami, artystka rozbudowuje w wielowątkową i wielopoziomową opowieść. Tak jest np. z zamkniętym w klatce wilkiem, który ze smutną rezygnacją wpatruje się w kolejny talerz wypełniony mięsem i można spodziewać się, że grozi mu śmierć z przejedzenia. Tym bardziej, że przed jego klatką zgromadził się cały tłum Kapturków, a każda z pyzatych dziewczynek trzyma przed sobą jakiś prezent dla nieboraka: a to świeżo upieczoną babkę, a to gąskę, a to koszyk jajek. Z pożeracza małych dziewczynek, król lasu zamienił się w otępiałą od smakołyków, okiełznaną nadmiarem jedzenia ofermę”.
Izabela Kowalska – Wieczorek urodziła się w 1955 r. w Toruniu. Studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (dzisiejsza ASP), gdzie obroniła dyplom z projektowania graficznego. Uprawia malarstwo, grafikę warsztatową, rysunek, rzeźbę tekstylną i grafikę wydawniczą. Od wielu lat jest znaną ilustratorką książek dla dzieci, a od 2013 r. zajmuje się również rysunkiem satyrycznym.
Od niemal 30 lat współpracuje z Fundacją Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.
W dorobku artystki są wystawy indywidualne i zbiorowe, krajowe i zagraniczne. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Wystawa „Ostrze przez poduszkę” będzie czynna w Galerii Satyrykon do końca października. Osoby wybierające się na zwiedzanie ekspozycji prosimy o zabranie ze sobą ochronnych masek na twarz.