Medal i inne

Na jego widok usta od rozciągają się w uśmiechu. Wszyscy od razu wiemy, o co chodzi? O te kartki, które wylądowały w koszu, zanim narodził się ten najlepszy pomysł? I co – teraz złośliwie czy triumfalnie wracają do twórcy jak bumerang?
Przypomina mi się rozmowa, jaką Tomek Broda i Magda Wosik wiedli podczas przygotowań do wrocławskich „Skłonności do ostrości”. O penetrowaniu kątów szuflad,  porzuconych szkicowników, może i koszy nie śmiecie swych studentów, bo właśnie tam często się kryje to, najprawdziwsze, najciekawsze i najlepsze. Walnijmy z grubej rury: czy ta prawda dotyczy tylko nie do końca jeszcze świadomych i artystyczne uformowanych studenckich duszyczek? A może cała satyra to właśnie rodzaj sztuki, która żywi się takim koszem.

Tomek Broda mięciu kartek już dawno nadał zupełnie nowy wymiar. Do Magdy Wosik właśnie w tym roku papierowa kula powraca z najszlachetniejszym, złotym połyskiem Grand Prix. Ciekawe, co z tego dalej wyniknie.

Medal Satyrykonu 2017

Medal Satyrykonu 2017

Projekty Antoniego Grabowskiego dla Satyrykonu zawsze wyróżniała ascetyczność, nowoczesność i znakomity w swej prostocie pomysł. Niezwykle eleganckie, na granicy abstracji obiekty, kierowały również myśli w stronę zabawnej anegdoty. Ich idealnie wymodelowane kształty i wypolerowane powierzchnie  nie tylko odbijały, skupiały jak w soczewkach lub deformowały otaczający świat, ale też nieodmiennie sugerowały perfekcję. Znając niezwykłą skromność artysty  – raczej przypisywaną tym, do których trafią te trofea. A tu nagle taki symbol niedoskonałości czy może  gest domniemanej niemocy. Artyście znów się udało nas zaskoczyć!

A oto pozostałe niespodzianki:

Dyplom Satyrykonu 2017 autorstwa Janusza Kapusty

Dyplom Satyrykonu 2017 autorstwa Janusza Kapusty

Nagroda dziennikarzy legnickich

Nagroda dziennikarzy legnickich

dyplom Tomasza Wiatera

dyplom Tomasza Wiatera

Projekty tablic Tomasza Brody

Projekty tablic Tomasza Brody

Odlewy tablic Tomasza Rossa

Odlewy tablic Tomasza Rossa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>