Tegoroczny Satyrykon miał być głośny i radosny. Mieli do nas przyjechać artyści z całego świata, by tu – w Legnicy – odebrać zdobyte w konkursie nagrody i uczestniczyć w corocznym święcie satyry.
Z wiadomych powodów festiwal się nie odbędzie.
Z wiadomych powodów będzie ograniczona liczba osób, które będą mogły przebywać w salach wystawowych.
Z wiadomych powodów nie przyjadą do nas goście z zagranicy….
Aby sprostać tym przeciwnością losu – zapraszamy na „zdalny” Satyrykon. Wszystkie wystawy będzie można obejrzeć zarówno stacjonarnie, jak i online – dla tych, którzy nie mogą się u nas pojawić.
Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica 2020 (wystawa pokonkursowa)
Termin: 6 VI – 30 VIII 2020
Miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy, ul św. Jana 1
Tematem wiodącym jest „SAMOTNOŚĆ”. Druga kategoria konkursu to ŻART i SATYRA. Otwarta formuła konkursu pozwala wziąć udział w konkursie wszystkim adeptom sztuki, młodym artystom, studentom szkół artystycznych i seniorom oraz profesjonalistom i amatorom. Sednem legnickiego Satyrykonu jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań polskie i obcej satyry w sztukach plastycznych.
ALI MIRAEE „Sztuka uśmiechu i refleksji”
Termin: 12 VI – 25 VII 2020
Miejsce: Galeria RING, Rynek 12
Ali Miraee, irański rysownik i ilustrator, laureat nagrody Grad Prix Satyrykonu 2019. Artysta o określonym, wyrazistym stylu. Wystawa prezentuje kolekcję wybranych prac z jego aktywności artystycznej. To zbiór czysto humorystycznych i REFLEKSYJNYCH rysunków, których tematem wiodącym jest religia, śmierć, wolność czy dyktatura. Porusza w nich zagadnienia natury filozoficznej i politycznej.
JOANNA LORENC i ADAM TREPCZYŃSKI – najlepsze debiuty Satyrykonu 2020
Termin: 6 VI – 29 VIII 2020
Miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 36
Debiuty to nagrody dodatkowe dla laureatów. W tym roku przyznano dwie nagrody. Dla autora najlepszego debiutu i autora studenckiego debiutu.
Joanna Lorenc jest studentką Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, na kierunku projektowania gier i przestrzeni wirtualnej. Drugi kierunek studiów to grafika artystyczna. Zajmuje się rysunkiem oraz uprawia tradycyjne techniki druku, które prezentowała m.in. na Międzynarodowym Biennale Rytownictwa w Sarcelles (Francja, 2019). Laureatka nagrody Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia (Satyrykonu 2020).
Adam Trepczyńki swobodnie porusza się w świece satyry od 2003 roku. Publikuje rysunki w czasopismach (m.in. Titanic i Stern), wystawia swoje prace w galeriach (Caricatura w Kassel, Cartoonfabrik w Berlinie, Galeria Szyperska w Poznaniu). Zdobywca nagród m.in. Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie (Satyrykon 2020) oraz Niemieckiej Nagrody Karykatury (2005, 2008).
TOMASZ BRODA „Bookface – księga twarzy pisarzy”
Termin: 12 VI – 31 VIII 2020
Miejsce: Teatr im. Heleny Modrzejewskiejw Legnicy, Rynek 39
„BOOKFACE czyli księga twarzy pisarzy” próbuje sprostać wyzwaniu: pisarska klasyka kontra internetowo-popkulturowa sieczka. Karykaturalna forma i żartobliwa narracja są ambalażem dla krótkiego, subiektywnego streszczenia wiedzy o światowej literaturze. Na wystawie znajdziemy portrety literackich znakomitości pokazanych z ich słabościami i fobiami. Bedą to wizerunki m.in.
Dantego Alighieri, Franza Kafki, Hansa Christiana Andersena, Gertrudy Stein,Tomasza Manna, Fernanda Pesso, Jeana-Paula Sartre, Marceka Prousta, Fryderyk Schiller i Szczepana Twardocha.
WIWAT AKADEMIA
300. lat Akademii Rycerskiej
Termin: 6 – 30 VI 2020
Miejsce: Rynek miasta
W kwietniu 2008 roku minęła 300. rocznica powołania Józefińskiej Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy – instytucji edukacyjnej, która miała podkreślać rangę miasta i jego aspiracje. Zaprojektowany przez Antonio Martinellego gmach stał się tematem wystawy „Wiwat Akademia”. Temu wyzwaniu próbowała sprostać grupa polskich satyryków, twórców od dawna współpracujący z legnickim Satyrykonem. Ich zdolność postrzegania i ujawniania sytuacji dowcipnych, groteskowych i lirycznych tworzy znakomitą całość. Obiekt ukazany został w krzywym zwierciadle, z satyrycznym przymrużeniem oka.
ERYK w KRAKOWIE
Plakaty Eryka Lipińskiego z Dydo Poster Collection
Termin: 1 – 30 VI 2020
Miejsce: Al. Focha 1, Kraków (dawny hotel Cracovia)
Eryk Lipiński, znakomity karykaturzysta, rysownik i satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o karykaturze i satyrze, także scenograf. Założyciel tygodnika satyrycznego SZPILKI. Był jego redaktorem naczelnym w latach 1935-1937 i po wojnie od roku 1946 do 1953. Był pomysłodawcą, założycielem, a później długoletnim dyrektorem Muzeum Karykatury. Funkcję tę sprawował aż do śmierci. Idea założenia Muzeum Karykatury (jednego z pierwszych na świecie! 1978) nurtowała go już na początku lat 60. Wtedy to właśnie zaczął gromadzić zbiór rysunków innych autorów z myślą o nowym muzeum.
Eryk Lipiński mawiał, że polska satyra stoi na dwóch nogach. Jedną jest warszawskie Muzeum Karykatury, drugą legnicki Satyrykon.