Czy słyszeliście już o „Złodzieju krzeseł”? Z pewnością warto poznać go osobiście – w Galerii Satyrykon, choć – ze względów, które staną się zrozumiałe w trakcie wizyty, raczej odradzamy ściskanie mu prawicy. Losy tej intrygującej, znanej w szerokim świecie postaci są wciąż otwarte. Gdy – wraz z całym stworzonym wokół niego otoczeniem – był pokazywany na wystawie w Gdyni, widzowie na wyłożonych rolkach papieru mogli sami spisywać jego domniemaną historię. Równie ciekawie jak przyszłość bohatera przedstawia się jego artystyczna ewolucja. (Wiele jej ogniw z łatwością znajdziecie tutaj.)
Oko bystrego obserwatora rozpozna może jego pierwowzór w „Leśnym”. Ta dawno narysowana postać wita nas, gdy tylko otworzymy blog Roberta Romanowicza. Przywodzący na myśl „wnoszenie drzew do lasu” fundamentalny absurd tego bohatera wydaje się też sporo o charakterze „Złodzieja krzeseł” mówić…
Doprawdy, kręte i niezbadane są drogi, którymi chadzają skojarzenia artysty. W tworzonym przez niego świecie nic nie ginie. Myśl czy obraz – raz od niechcenia rzucone – z pewnością w nieoczekiwanych konfiguracjach pojawią się znowu. Czy łączy go to z pewnym geniuszem, który twierdził: Jeśli warto jakąś rzecz zrobić raz, warto ją powtórzyć jeszcze i jeszcze raz, wszechstronnie ją zbadać, wypróbować i doświadczyć, tak aby zmusić publiczność do spojrzenia na nią. Na to może niech Mr. Red odpowie. Mr. Red to zdaje się najnowsze, powstałe kilka dni temu ogniwo inspirowanego znanymi obrazami malarskiego cyklu, którego część można również zobaczyć w naszej galerii. I kolejny przykład, jak sympatycznie Romanowicz nadaje nieludzką postać abstrakcjom, jak „uczy bawiąc” i jak sam się przy tym świetnie bawi.
Już w najbliższy piątek (26 stycznia), oficjalnie od 18.00, będzie można artystę o to wszystko wypytać. No i bez przeszkód uścisnąć mu prawicę.
A skoro już o złodziejach mowa, to w Galerii Satyrykon buszuje ich więcej. Są jednak tak ekstrawaganccy, że bardziej trzeba uważać na czas (można wsiąknąć) niż na portfele.
Robert Romanowicz „Pirat wyobraźni”
3.01.-24.02.2018
Galeria Satyrykon, Legnica, Rynek 36
Wernisaż wystawy: 26.01.2018, godz.18.00
Zapraszamy!
Trochę zobaczyć i posłuchać o obecnej wystawie w Galerii Satyrykon można również: https://www.youtube.com/watch?v=3G-W8ca8Rwg