Ulewny ale radosny – Satyrykon 2023 za nami!

Otwarcie Satyrykonu 2023 zaplanowaliśmy od barwnego korowodu, który rozpoczął się o godz. 16.45 i miał prowadzić aż do rzeźby Filipka – gdzie miało nastąpić odsłonięcie Tablicy poświęconej Jerzemu Flisakowi. Niestety – pogoda pokrzyżowała nasze plany, skąpany w deszczu korowód został przerwany, a odsłonięcie Tablicy – przeniesione na kolejny dzień.

Wszystkich Gości przywitaliśmy w Muzeum Miedzi, gdzie tradycyjnym przecięciem plakatu oficjalnie otworzyliśmy Międzynarodową Wystawę SATYRYKON-Legnica 2023. Nagrody specjalne wręczali ich Fundatorzy a regulaminowe – Prezydent Tadeusz Krzakowski i przewodniczący Jury Michał Batory.

Kolejnym punktem programu było uroczyste otwarcie wystawy SZKIC MA MOC w Galerii Ring, która podsumowała trzecią edycję konkursu organizowanego przez LCK. Podczas otwarcia przewodniczący jury Tomasz Broda wręczył nagrody laureatom konkursu.

Sobotę rozpoczęliśmy od przełożonego z poprzedniego dnia odsłonięcia Tablicy. Satyrykon od 2006 roku upamiętnia wybitnych Twórców satyry. W 2023 roku upamiętniliśmy w ten sposób plakacistę, grafika i rysownika Jerzego Flisaka (1930 – 2008). Podczas uroczystości został odczytany list od siostrzenicy Jerzego Flisaka. Odsłonięcia dokonali Prezydent Tadeusz Krzakowski i dyrektor LCK Marta Bilejczyk-Suchecka.

W Galerii Satyrykon tradycyjnie prezentujemy wystawy prac twórców, którzy w danym roku zadebiutowali na Satyrykonie. W 2023 roku mieliśmy parę debiutantów – Ulrike Wodner z Niemiec i Marka Kwiatkowskiego. Otwarcie wystawy Debiutantów poprowadziła Janina Szlempo – kuratorka wystawy, obecni byli także sami autorzy, którzy opowiadali o swojej twórczości.

We współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie zaprezentowaliśmy wystawę 10 polskich rysowniczek, znanych głównie z przestrzeni internetowej, zatytułowanej #PatrzęCzujęRysuję. Wystawa jest odzwierciedleniem nastrojów Polek po głośnych wydarzeniach politycznych w ostatnich latach w Polsce. Otwarcie wystawy poprowadził Dyrektor Muzeum Karykatury Paweł Płoski.

Tegoroczny Satyrykon obfitował też w wydarzenia towarzyszące, takie jak Lotny Festiwal Piwa, koncert Błażeja Króla, czy koncert Joanny Dark z utworami Osieckiej i Przybory.

Zapraszamy do obejrzenia bogatej fotorelacji z wydarzenia.

Skip to content