#PatrzęCzujęRysuję – wystawa z Muzeum Karykatury

Wystawa 10 polskich artystek, znanych głównie z przestrzeni internetowej, twórczyń internetowych memów, komiksów rysunkowych będzie prezentowana w legnickim Teatrze Modrzejewskiej od 9 czerwca do 30 września w ramach wystaw towarzyszących Satyrykonowi 2023. Pierwotna prezentacja wystawy miała miejsce w 2022 roku w Muzeum Karykatury w Warszawie, następnie powędrowała do Centrum Praw Kobiet w Poznaniu. Trzecia odsłona #PatrzęCzujęRysuję jest prezentowana dzięki współpracy z naszym Partnerem – Muzeum Karykatury w Warszawie.

#PatrzęCzujęRysuję

To wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim reguły.

Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.

Naturalnym otoczeniem dla ich twórczości są media elektroniczne, gdzie mają szerokie grono odbiorczyń i odbiorców. Spotykaliśmy się z nimi w internecie, który narzuca swój własny sposób korzystania – klikamy, lajkujemy i skrolujemy dalej. Jak funkcjonują w innej, wystawowej przestrzeni? Czy modyfikuje to ich przekaz? To pytania do odbiorczyń i odbiorców wystawy.

Granica między literaturą a sztukami plastycznymi jest płynna i umowna. Gdzieś między nimi mieści się komiks. Podobnie rysunek satyryczny, rysunek-minifelieton, rysunek-metafora… I oczywiście memy. Nawet sam graficznie przedstawiony tekst niesie dodatkowe emocje i znaczenia. Kreska potrafi czasem powiedzieć więcej niż sto słów.

o wystawie – Kinga Dunin

Artystki

Maria Apoleika – Psie sucharki

Matylda Damięcka – The Girl Who Fell on Earth

Magda Danaj – Porysunki

Marta Frej – Marta Frej Memy

Małgorzata Halber – Bohater

Karolina Plewińska – Szarosen

Agnieszka Szczepaniak – PaplaLala

Kamila Szcześniak – Nieładnie

Monika Szydłowska – Na Emigracji

Marta Zabłocka – Życie na kreskę

Skip to content