Kalendarz Satyrykonu na 2023 rok

Kalendarze Satyrykonu to już nasza tradycja. Pierwszy taki kalendarz powstał w 2002 roku a więc już 20 lat temu!

Wydawanie kalendarza Satyrykonu to wieloletnia tradycja Legnickiego Centrum Kultury. Każdego roku w grudniu w ręce legniczan trafiają kolejne egzemplarze tego niecodziennego wydawnictwa, które stanowi wielką gratkę nie tylko dla sympatyków legnickiego festiwalu, ale również dla kolekcjonerów, ponieważ kalendarz ukazuje się w limitowanym nakładzie. Oprócz legniczan trafia on także do naszych Partnerów i Przyjaciół.

Na rok 2023 mamy przyjemność zaprezentować kalendarz z plakatami i grafikami Ryszarda Kai.

RYSZARD KAJA (1962-2019) grafik, scenograf, malarz, plakacista.

Już od urodzenia obcował ze sztuką. Matka, Stefania – była malarką i ceramiczką, ojciec, Zbigniew – grafikiem. W 1984 roku ukończył Wyższą  Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersyte Artystyczny) pod okiem doc. Norberta Skupniewicza. Pracował w polskich teatrach i operach, dla których stworzył ponad 150 scenografii do spektakli operowych, telewizyjnych, baletowych i teatralnych.

Debiutował w 1989 roku w łódzkim Teatrze Wielkim, tworząc oprawę do dramatu Hernani Wiktora Hugo. Tworzył także dla Opery i Operetki w Szczecinie oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu. Nie ograniczał się jednak tylko do teatru. Współpracował także z twórcami filmów i seriali.

Ryszard Kaja znany był przede wszystkim z cyklu „Plakat Polska”.  Każde miejsce, które stało się tematem plakatu, przedstawione jest za pomocą jednego, charakterystycznego dla niego elementu. Tworzył ilustracje do książek, plakaty teatralne i filmowe. Jego śmierć to wielka strata dla kultury. Artysta znany nie tylko w Polsce i na świecie pozostawił po sobie wiele wybitnych prac.

Prezentacja i promocja kalendarza odbędzie się w ten piątek (9 grudnia) o godz. 18.00 w Galerii Satyrykon.

Ilość sztuk ograniczona!

Skip to content