Znajdziemy tu więc opowieść o życiu w Litzmannstadt przed nadejściem Wielkiej Szpery i o smażeniu powideł, dziecięce wyliczanki, dwie inne opowieści o wojnie i dwa przewodniki – po Pałacu Prezydenckim i Belwederze, wędrówkę dziecka-uchodźcy marzącego o dostaniu się do lepszego świata przez Morze Śródziemne, klasykę wiersza dla dzieci, ilustracje prasowe do reportaży, poświęcone takim problemom jak poliandria, bezdomność, długi… A to tylko niewielki, ale bardzo pieczołowicie wybierany fragment ilustracyjnego rogu obfitości, jaki Joanna Rusinek przysłała nam w propozycjach na tę wystawę.
Nie „załapały się” cudownie kolorowe i przypominające nieco malarstwo naiwne Celnika Rousseau przygody różowego mamutka… Ani nieco zaskakująca opowieść o tym, że ojciec rodziny wcale nie musi dziś być podobną do lwa (zwłaszcza tego, namalowanego przez Stannego) opoką. Nie dowiemy się też, tego nawet nie było w planach – że wiersze Szymborskiej widzi artystka na kształt zwykłej (?!), szydełkowej serwetki – dla nas, dla Polaków. Dla reszty świata (wydanie angielskie) – to raczej równie misterny, ale jakże silnie unerwiony listek. (fragment tekstu do folderu)
Zapraszamy na wystawę, przedpołudniowe spotkanie z artystką w ramach Spotkań z ilustracją (o 12.30), a także na wernisaż (jak zwykle – o szóstej po południu). To wszystko już jutro.
Piątek, 4 listopada.
Joanna Rusinek „Ilustracje”
Galeria Satyrykon, Rynek 36
wystawa czynna 2.11-31.12.2016
wernisaż 4.11.2016, godz.18.00
PS. Większość ilustracji, na które nie było już miejsca na ścianach, można jednak zobaczyć na stronie artystki (http://www.kreskaikropka.pl/joanna-rusinek/),
a także w zgromadzonych w gablotach w Galerii Satyrykon książkach. Część z tych wydawnictw można nawet nabyć po atrakcyjnej cenie i zabrać ze sobą do domu.
A to film, o których mowa w folderze i coś jeszcze:
http://ninateka.pl/film/zabawki-cesarza-grupa3czwarte-i-grzegorz-wierzchowski
https://www.youtube.com/watch?v=E1QorR0vk4M
cykl „Spotkania z ilustracją” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego