Fikaj z Koziołkiem Matołkiem! Wystawa dla dzieci w Galerii Satyrykon

1 sierpnia- 10 września 2023 r./ Galeria Satyrykon

Od 1 sierpnia do 10 września w naszej Galerii Satyrykon będziemy prezentować wyjątkową wystawę, powstałą z okazji 90-tych urodzin Koziołka Matołka, którą zrealizowało Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie. W Galerii Satyrykon stworzymy przestrzeń, w której swobodnie poczują się widzowie w wieku od 4 do 10 lat. Wystawa przyjmie formę drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostaną zadania do wykonania. Będą musieli się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać. Oparcie narracji wystawy-gry o fabułę komiksu zostanie podkreślone poprzez wykorzystanie oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań „Przygód Koziołka Matołka”.

Poznaj świat przygód Koziołka Matołka i wyrusz wraz z nami w fascynującą podróż do Pacanowa!

Zapraszamy dzieci w wieku 4+

miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 36

czynna: wt-pt, godz. 11:00-18:00, sob., godz. 10:00- 14:00

WERNISAŻ WYSTAWY
4 sierpnia, g. 18:00 /piątek/ Galeria Satyrykon

Twórcy wystawy:

scenariusz wystawy: Michał Rzecznik

scenografia wystawy: Diana Marszałek

Identyfikacja graficzna: Studio Elipsy

O wystawie:

Z inicjatywą stworzenia historyjki obrazkowej dla najmłodszych wyszedł wydawca Jan Gebethner. Przekonał do swojego pomysłu Mariana Walentynowicza, a następnie obaj panowie pojechali do Otwocka namówić do współpracy Kornela Makuszyńskiego. Kto wymyślił bohatera książki nie wiadomo. Według Mariana Walentynowicza, to on podsunął słowo „koziołek”, a imię „Matołek” i miejscowość „Pacanów” to pomysł Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek narodził się w Otwocku (najprawdopodobniej w willi przy ulicy Reymonta 78).

14 grudnia 1932 roku na antenie Polskiego Radia Kornel Makuszyński tak przedstawił swojego bohatera słuchaczom: Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: „BE”. W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: „Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka?” Odpowiedziałem mu grzecznie: „ME”. A to znaczy po koziemu: „Dziękuję ci Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny?” Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce.

W krótkim czasie powstały cztery księgi: 120 przygód Koziołka Matołka – 1932; Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933; Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933; Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934.

Koziołek Matołek od razu zyskał sympatię czytelników i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej literatury dziecięcej. Książeczki z przygodami Koziołka uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.

Wystawa powstała z okazji jubileuszu Muzeum Karykatury w Warszawie

Podstawą do wystawy są materiały, które dostarczył Witold Tchórzewski – kolekcjoner, twórca prywatnego Muzeum Koziołka Matołka.

Galeria zdjęć z wystawy w Legnicy:

Skip to content