Bogucka, królowie, uczniowie...

Bogucka, królowie, uczniowie…

O tym, że Katarzyna Bogucka lubi opowiadać, wiadomo. Sama twierdzi, że właśnie z powodu narracyjnych skłonności porzuciła niegdyś malarstwo dla ilustracji. Aktualnie goszczący w Galerii Satyrykon „Królowie” nie są pod tym względem wyjątkiem.
To nie tyle lub nie tylko seria portretów, ale również seria opowieści, dla których artystka sprytnie znalazła bardzo pojemną formę. Nie chodzi jedynie o zazwyczaj przydawane bohaterom karykatur atrybuty czy o ukazanie ich w nawiązujących do konkretnych anegdot sytuacjach. Dodane wszystkim konterfektom ramy to pole do kolejnych dygresji z zakresu historii, kultury, sztuki, architektury… Patrzmy zatem uważnie, pamiętając, że w Galerii Satyrykon jesteśmy obiektem niezwykłego eksperymentu, bo po wydaniu „Przygód królów i książąt polskich” będziemy mogli skonfrontować swoje spostrzeżenia z tekstem, do którego te ilustracje powstały. Podobno całość będzie miała w sobie coś z komiksu.

Na razie zaś karty do gry, ikony (i kilka innych jeszcze wymienionych w folderze do wystawy) – takie skojarzenia wystawa Boguckiej budzi w oglądających. Co na to legniccy uczniowie uczestniczący w towarzyszących jak zwykle wystawie w Galerii Satyrykon warsztatach? Z pewnością byli pod wrażeniem.

Bogucka, królowie, uczniowie... (2)
rysunki uczniów

A swoją drogą – Bogucka, Belniak, Pękalski z tekstem Ogórka, by nie wspomnieć już o portretach tworzonych pod koniec życia przez Waldemara Świerzego. Trochę tych królewskich wizerunków, jakże różnych i jakże różnym służących celom, w ostatnich latach powstało…

Katarzyna Bogucka Królowie
Galeria Satyrykon, Legnica, Rynek 36
 24.02-14.04.2015
 wernisaż – 27.04.2015, godz.18.00

Skip to content