Gdy w 2012 roku Marta Marszałek zdobyła nagrodę Fundacji Satyrykon, nie mogła odebrać jej osobiście. Właśnie w tych dniach w Gdańsku prezentowała swój dyplom i broniła pracy magisterskiej. Teraz jednak powraca do Galerii Satyrykon z całą wystawą. Czerwony Kapturek wyskakujący za pociągnięciem sznurka z brzucha wilka, ledwo dotrwał w jednym kawałku do czerwca 2012. Kusił jak hamulec bezpieczeństwa. W każdym, kto przechodził obok wywoływał trudną do opanowania chęć zabawy. Kapitalnym, oswajającym brutalną rzeczywistość, czarnym humorem może trochę zapowiadał niektóre aspekty „Zwierzęcych bajek”, ale przecież nie przygotował nas na całe ich malarskie piękno!
Takie właśnie ilustracje z pierwszych książek niczym archetypiczne obrazy pozostają z nami na całe życie. Tak chyba wielu z nas chciałoby być wprowadzanych w świat natury, książek i malarstwa. Bez „upupiających” ułatwień, za to z całym bogactwem działających na wyobraźnię kolorów i kształtów, wielkich tajemnic i drobnych zagadek. A zatem, nawet jeśli przez moment zazdrośnie wydało się nam, że tylko my, dorośli, potrafimy zrozumieć niektóre niuanse i właśnie do nas są skierowane te wspaniałe obrazy, nie bądźmy egoistami! Przyprowadźmy do Galerii Satyrykon również najmłodszych! Jeśli nie na piątkowy wernisaż (już w tym tygodniu, jak zwykle o 18.00), to na pewno na samą wystawę. Można zacząć już od dzisiaj.
Marta Marszałek „Bajki zwierzęce”
Galeria Satyrykon, Legnica, Rynek 36
3.11 – 31.12. 2015, godz.11.00-18.00
wernisaż: 6 listopada 2016 godz.18.00
W Galerii Satyrykon ciekawie jest w każdym kącie, a przy okazji warto tez zajrzeć na stronę:
http://www.martamarszalek.pl/
Marta Marszałek – urodzona w 1987 roku w Gdyni. Absolwentka wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2012 roku. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę jako wykładowca w Pracowni Grafiki Narracyjnej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz na studiach niestacjonarnych w Pracowni Podstaw Grafiki Projektowej na ASP w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem graficznym. Przede wszystkim tworzy malarskie ilustracje. W jej twórczości głównym tematem jest magiczny świat zwierząt oraz wszystko to, co w trawie piszczy i buszuje w leśnych gąszczach. Jej ilustracje do „Legend wawelskich” prezentowane były na wystawie pokonkursowej w Zamku Królewskim na Wawelu. Otrzymała trzecie miejsce w 5. Europejskim Biennale Plakatu „Mare Nostrum”, nagrodę im. Andrzeja Tomiałojcia w konkursie Satyrykon 2012 oraz wyróżnienie w konkursie na plakat do baletu „Chopin art”.