Jego znanym rysunkiem zapraszamy do wejścia na naszą stronę. Od czasu, gdy w 1981 roku przysłał na konkurs swoją pracę (III nagroda), był prawdziwym dobrym duchem Satyrykonu. Spiritus movens najwartościowszych, odbywających się tutaj wydarzeń. Materialne tego dowody: projekt plakatu i okładek katalogów w roku 1984, Filip – najpierw na papierze firmowym, a potem wiele lat później ucieleśniony przez Tomasza Rossa, okolicznościowe laurki i ciepłe słowa przy kolejnych jubileuszach, rysunki na okładkach katalogów podsumowujących kolejne dziesięciolecia… Wszystko to nawet w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje Jego zaangażowania i światłej pomocy. Prawie coroczny gość, juror w 1986, 1989, 1990, 1997, 2001 i 2011 roku, współpomysłodawca „Skłonności do ostrości”… W naszych archiwach zachowało się wiele jego ciepłych, właściwie półprywatnych listów. Bo taki wymiar potrafił nadać również służbowej korespondencji. Jak choćby ten wyrażający radość z powodu propozycji zrobienia projektu oprawy graficznej Satyrykonu, w którym dziękował “za zaszczyt znalezienia się w gronie profesjonalistów” i kokieteryjnie cytował uwagę żony: “Chyba postarzałeś się, skoro stajesz się klasykiem” . W 1983 roku, w rok po warszawskiej premierze, odbyła się tu jedna z jego pierwszych indywidualnych wystaw („Obserwatorium rysunkowe”). Jego skupienie na innych, a nie na sobie sprawiło, że ponad 15 lat trzeba było czekać na następną (1997).
Elżbieta Pietraszko tak wspomina moment, kiedy zobaczył, jak Tomasz Ross „uczłowieczył” graficzne logo satyrykonowego chłopczyka: Nie zapomnę nigdy radości, radości dziecka, gdy dotykał postaci Filipa. Jak bardzo cieszył się guziczkami, sznurowadłami, spodniami w prążki. To był 2006 rok. Podczas kolejnej uroczystości, były prawdziwe łzy wielkiego wzruszenia. W roku 2008 gdy Filip skończył 18 lat i otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Legnicy dowód osobisty, wszyscy mogli zobaczyć „czarno-na białym” – jego Ojcem jest Januszewski, zresztą Filip jest nadto wzrostu Zygmunta.
Wiele jest powodów, dla których ten, kontynuujący tradycję upamiętniania najwybitniejszych związanych z Satyrykonem artystów, kalendarz na rok 2017 uważamy za wyjątkowy. Wielokrotnie będziemy zatem wracać do tematu. Na razie jedynie wspomnijmy, że w zbierającym prace z różnych okresów wydawnictwie znajdziemy również biografię i kilka słów napisanych przez najbardziej wnikliwego obserwatora i krytyka twórczości Artysty, Dorotę Folgę-Januszewską, zaś jego projekt zrobił Maciej Januszewski.
Promocja kalendarza Satyrykonu na rok 2017 odbędzie się 9 grudnia 2016 (w przyszły piątek) w Galerii Satyrykon (Rynek 36). Zgodnie z tradycją – pula kalendarzy zostanie tego dnia rozdana legniczanom. Początek o godzinie 18.00. Zapraszamy.