Po wyborze nagród regulaminowych przez satyrykonowe jury przyszedł czas na przyznanie nagród specjalnych od naszych Partnerów i Fundatorów.
Prezydent Miasta Legnicy – Tadeusz Krzakowski – co roku przyznaje swoją nagrodę specjalną na Satyrykonie. W tym roku wyróżnił polskiego artystę Zbigniewa Woźniaka. Choć praca pana Zbigniewa nie ma tytułu, to nazwę pracy każdy może dopowiedzieć sam. Wystarczy zerknąć na ręcznie namalowany przez artystę obraz przedstawiający postać szyjącą z włóczki… śnieżną pokrywę dla arktycznych zwierząt, chroniącą je przed globalnym ociepleniem.
Zbigniew Woźniak – polski karykaturzysta, rysownik, malarz i grafik, twórca ceramiki artystycznej. Urodził się w 1952 roku w Bartochowie koło Sieradza. Studiował na Wydziale Projektowania Szkła i Ceramiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, gdzie w 1979 roku obronił dyplom na Wydziale Projektowania Szkła i uzyskał aneks z malarstwa. Trzy lata wcześniej zadebiutował w dwutygodniku satyrycznym „Karuzela”. Współpracował również z innymi czasopismami w kraju, jak „Polityka”, „Życie Literackie” oraz „Szpilki”, a także za granicą: „Libération”, „Lire”, „Pardon”. Zdobywca licznych polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień, m.in. laureat Grand Prix Satyrykonu 2018.
Swoją nagrodę przyznaje także Dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. Marta Bilejczyk-Suchecka wyróżniła pracę autorstwa Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej zatytułowanej „Replay”.
Nika Jaworowska-Duchlińska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci („Gang Fałszywych Mikołajów”, „Wielki powrót”, „Uciekinierzy”, „Droga do Nobla”, „Misja Lolka Skarpetczaka”, „Potworaki usypiaki”, “Mali detektywi”, “I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach”). Z połączenia pasji powstała autorska książka „Z Duchem (do) Teatru”, Wydawnictwo Bajka, 2017 (nominacja do Mądrej Książki 2018). Ostrym ołówkiem komentuje rzeczywistość. Za prace satyryczne otrzymała wiele wyróżnień i nagród, m. in. na Satyrykonie (2018 i 2019).
Od lat Satyrykon współpracuje z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Jednym z efektów tej partnerskiej współpracy jest wybór Nagrody Muzeum Karykatury. Tegoroczną nagrodę otrzymuje Paweł Król za pracę „Kadilak”
Paweł Król ukończył Akademię Pedagogiczną, Wydział Edukacji Artystycznej w Krakowie. Artysta zajmujący się malarstwem, grafiką, plakatem i ilustracją. Finalista wielu konkursów plastycznych m.in. zwycięzca konkursu na plakat dla Festiwalu Transatlantyk w 2014 oraz konkursu na plakat dla Festiwalu Feta w Gdańsku w 2019. Nagrodzony na Biennale Plakatu w Katowicach. Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
Satyrykon jest bardzo mocno wspierany przez Fundację SATYRYKON. Jej prezesem jest Elżbieta Pietraszko, która przez kilkadziesiąt lat organizowała nasz festiwal. W imieniu Zarządu Fundacji Elżbieta Pietraszko przyznała Nagrodę Fundacji SATYRYKON im. Andrzeja Tomiałojcia dla pracy „Satrapa”, której autorem jest Bartosz Zygmunt-Siegmund.
Bartek Zygmunt-Siegmund jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 2008 roku w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Zajmuje się malarstwem, wideo oraz plakatem. Stypendysta Prezydenta Miasta Bielska-Białej (2006). Jest laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Malarskim Obraz w przestrzeni publicznej, Galeria Sztuki Współczesnej Profil, Poznań (2009); zakwalifikowany do grona finalistów 9. Konkursu im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2009). Podczas 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011, Galeria Bielska BWA, otrzymał wyróżnienie „Art Expert Magazine”. Autor wystaw indywidualnych, m.in.: w Galerii Szyperskiej w Poznaniu (2008) oraz w Klubie Mózg w Bydgoszczy (2008). Uczestnik wielu wystaw zbiorowych, m.in. 2B in Bielsko-Biała. Double Pleasure from Poland na Łotwie (2013).