Zygmunt Januszewski i Tomasz Jura. In memoriam (3)

Zygmunt Januszewski i Tomasz Jura. In memoriam

I tak zawsze byliby w Legnicy na swój sposób obecni. Ale czyż tablice zaprojektowane przez Tomasza Brodę nie oddają naszych najcieplejszych myśli o Nich?
Autorem wszystkich wcześniejszych projektów tablic był sam Zygmunt Januszewski i chyba nie sposób wyrazić towarzyszący tej szczególnej sytuacji natłok uczuć i refleksji…

ZYGMUNT JANUSZEWSKI (1956-2013)
grafik, rysownik, poeta, profesor ASP w Warszawie
twórca satyrykonowego FILIPA

Urodził się 17 lutego 1956 w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1976-1981. Dyplom ze ”Stu lat samotności” G.G. Marqueza w Pracowni Ilustracji prof Janusza Stannego. Od 1982 pokazał prace na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jako pierwszy i jedyny polski artysta prezentował rysunki na wystawie indywidualnej „Ein Narr zeigt Flagge” w Wilhelm-Busch-Museum w Hanowerze,1989. Projektował plakaty dla Opery w Bielefeld, Schauspiel w Bonn, Teatru i Uniwersytetu w St.Gallen. Od 2000 r. profesor w Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst w Salzburgu, w latach 2002-2013 prowadził Pracownię Ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysował, tworzył instalacje, zajmował się grafiką warsztatową i poezją.
Zygmunt Januszewski był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w większości zagranicznych. Dzięki jego perfekcyjnej znajomości niemieckiej kultury i języka jego twórczość doceniana była w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W 1990 roku ilustrowana przez niego książka „Die rote Spur” otrzymała tytuł najpiękniejszej książki roku, przyznawany przez Fundację Książki we Frankfurcie nad Menem. Sześć lat później otrzymał nagrodę Printer of the Year w Edynburgu za autorską książkę „Jeder ist ein Künstler. Zygmunt Januszewski. Kombinations-Kunst”.
Z tych najważniejszych wyróżnień warto odnotować jeszcze nagrodę za okładkę „Witness” dla „The Guardian Review” oraz nagrodę The Society of Publication Design w Nowym Jorku za ilustracje do tego samego czasopisma.

TOMASZ JURA (1943-2013)
rysownik, satyryk, grafik,
profesor ASP w Katowicach
Tomasz Jura był absolwentem katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-85 był dziekanem wydziału grafiki ASP w Krakowie, filii w Katowicach, później kierownikiem Katedry Projektowania Graficznego. Przez lata kierował Pracownią Ilustracji i Rysunku Użytkowego. Był pomysłodawcą i organizatorem wielu inicjatyw wystawowych, m.in. Międzynarodowego Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej – AGRAFA, odbywającego się w Katowicach.
Od wczesnych lat 70. Jura był – jak autor okładek i ilustracji – współpracownikiem takich pism jak „TY i JA”, „Projekt”, „Szpilki”, „Ekran”” Perspektywy”, „Panorama”, „Tak i Nie”, „Młody Medyk”. Był członkiem i działaczem wielu stowarzyszeń twórczych, w tym katowickiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK, był też współpracownikiem katowickiego oddziału Związku Artystów Fotografików.
Tomasz Jura był autorem ponad 100 krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych, na których prezentował rysunki, plakaty, grafiki i ilustracje. Uhonorowano go wieloma nagrodami, m.in. Złotym Medalem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Nagrodą im. Trepkowskiego, Srebrnym Medalem na Światowej Wystawie Grafiki w Berlinie. Dwukrotnie był laureatem nagrody „Srebrnej Szpilki”.
W roku 2013 obchodziłby jubileusz 70-lecia urodzin oraz 45-lecia pracy twórczej i pedagogicznej.

Zygmunt Januszewski i Tomasz Jura. In memoriam (3)
Syn Zygmunta Januszewskiego odsłania pamiątkową tablicę
Zygmunt Januszewski i Tomasz Jura. In memoriam (4)
Córka Tomasza Jury odsłania pamiątkową tablicę
Skip to content