Gdzie jest trzeci miś

HANULAK

O Monice Hanulak mówi się jako o jednej z najzdolniejszych polskich ilustratorek młodego pokolenia (choć to truizm obejmujący twór mocno już się rozwarstwiający). Znamy ją jako autorkę plakatu i projektu katalogu pierwszych „Skłonności do ostrości”, czyli „najpiękniejszej książki 2011 roku”. Tam mogliśmy zobaczyć fragmenty ilustracji do „Pampilia” i łatwo dostrzec, że to nie jedyny element łączący ze „Skłonnościami” obecną wystawę. Począwszy od ilustrowanej wraz z sześcioma innymi artystkami antologii wierszy Tuwima, żadna praca Moniki Hanulak nie przeszła bez echa, każda była wyzwaniem dla wydawców i podejmowała grę z czytelniczymi przyzwyczajeniami. A są to rzeczy bardzo różne – od autorskiej „Smoni” po szatę graficzną tekstu Kołakowskiego. W Galerii Satyrykon można będzie zobaczyć od początku do końca dwie z nich. I przeczytać – nie szkodzi, że jedna po francusku, wszak – jak pisze Anna Machwic-Adamkiewicz – dobry ilustrator na równi z autorem opowiada historię.

Dobrze wybrać się w zróżnicowanej wiekowo grupie, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. I nie dziwić się, jeśli to właśnie dzieci zwrócą nam uwagę na istotne niuanse i gromkim śmiechem rozwieją wątpliwości co do nadmiernej drastyczności niektórych scen. Bo takie właśnie są te ilustracje – nie maskują rzeczywistości, ale humorem (np. czarnym) oswajają również jej najciemniejsze strony. Nie ułatwiają, ale wręcz przeciwnie stawiają szereg rozmaitych wyzwań inteligencji różnych pokoleń. W zależności od wieku rozwiązania rozmaitych rebusów i zagadek, w tym tej tytułowej, wypadają oczywiście różnie. Niektóre skojarzenia pewnie lepiej roztrząsać już w dojrzalszym gronie. A ponieważ książki są dwie – dodajmy, że jest nie tylko czarno i strasznie, ale też kolorowo i smacznie…

Wystawa potrwa prawie do końca lutego, więc do wielu interesujących szczegółów zdążymy jeszcze wrócić. Na początek dwa linki – do wywiadu z Moniką Hanulak i dla rzucenia wystawy na szersze tło – do ostatnich wiadomości od kogoś, kto wie najlepiej, co w trawie polskiej ilustracji piszczy.

http://wyborcza.pl/1,94899,8098202,Ksiazki_ze_snow.html
http://www.miesiecznik.znak.com.pl/15230/nowe-szaty-graficzne-ksiazki-polskiej

No i może jeszcze dwa małe przykłady, jak Monikę Hanulak widzą na świecie.
http://www.vivavostok.org/monika-hanulak-1973/
http://toutelaculture.com/livres/jeunesse/boucle-dor-et-les-2-ours-de-zidrou-et-monika-hanulak/

Galeria Satyrykon, Legnica, Rynek 36
Monika Hanulak „Gdzie jest trzeci miś”
 6.01.2015 – 23.02.2015, godz.11.00-18.00